23/11/2021
Ice Cream Lovers - - - - - 48 -
Think Digital - - - - - 55 -

Μέγας είσαι Σταγκίδη και θαυμαστά τα έργα σου!

Τρομερός ήταν ο αγώνας ανάμεσα σε Ice Cream Lovers και Think Digital Group. Μπορεί για λογαριασμό των «παγωτατζήδων» ο Ντούβας να ήταν απίστευτος, αλλά το κουαρτέτο Καπερώνης-Σταγκίδης-Βαρελάς-Γεωργακόπουλος ήταν σε καλή μέρα, με αποτέλεσμα η TDG να πάρει την 3η συνεχόμενη νίκη της, αυτή την φορά με σκορ 48-57!

Μια διαφορά 3 μόλις πόντων δημιούργησε η TDG στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. 11-14 ήταν το επιμέρους σκορ. Από 2 καλάθια είχαν οι Βασιλείου και Ντούβας, ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Νίκος Μιχαλόπουλος στην λήξη του χρόνου. 7 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο bomber Γεωργακόπουλος και 2 καλάθια ο Σταγκίδης.

Στα 2 καλάθια έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στο 2ο μισό του α’ ημιχρόνου. Δυνατό-σκληρό μπάσκετ και πάθος ήταν τα χαρακτηριστικά όλων των παιχτών που αγωνίστηκαν. Τους 7 πόντους με 1 τρίποντο από τα 7 μέτρα έφτασε ο Ντούβας και από 1 καλάθι 4 διαφορετικοί παίχτες των ICL. Στην αντίπερα όχθη, Τον χαβά του συνέχισε ο Γεωργακόπουλος με 5 πόντους. 22-26 ήταν το τελικό σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό με τα προηγούμενα, συνέχισε και το 3ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις αντίπαλες ομάδες να βρίσκονται στα ίδια «μπασκετικά κυβικά». 14-16 ήταν το επιμέρους σκορ. Στο +6 σκαρφάλωσε η TDG. 9 πόντους πέτυχε ο Ντούβας που έφτασε συνολικά τα 3 τρίποντα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι Ice Cream Lovers δεν είχαν άλλη λύση επιθετικά. Από 5 πόντους πέτυχαν Βαρελάς και Καπερώνης και ακολούθησε με 2 καλάθια ο Γεωργακόπουλος.

Έχοντας μια απόσταση 6 πόντων, η TDG είχε το πλεονέκτημα στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα. Μπορεί ο Ντουβίνιο να έκανε «παπάδες», αλλά σε καμία περίπτωση αυτό ήταν αρκετό. Με τρομερή άμυνα και 4 λύσεις επιθετικά, η Think Digital Group σημείωσε την νίκη νούμερο 3 στο πρωτάθλημα. 7 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Ντούβας. 5 πόντους είχε ο Βαρελάς και από 4 Καπερώνης και Γεωργακόπουλος για τους φιλοξενούμενους. 48-55 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp ήταν ο Θανάσης Σταγκίδης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ντούβας με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, (1-8), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35:16 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 14/40 (35%), 4/24 τρίποντα (16,7%), 8/16 βολές (50%), 43 ριμπάουντ (12-31), 3 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη. Η TDG είχαν 19/51 (37,2%), 4/16 τρίποντα (25%), 7/15 βολές (46,7%), 46 ριμπάουντ (13-33), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Ice Cream Lovers(Ντούβας): Τσαρμπόπουλος Ν. 3 (7 ριμπ.), Κορδάς Β. 5, Μιχαλόπουλος Ν. 5, Βασιλείου Π. 10 (14 ριμπ.), Μιχαλόπουλος Χ. 2, Ντούβας Γ. 23 (9 ριμπ.)

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης Π. 12, Σταγκίδης 8 ( 7 ριμπ., 6 ασίστ), Κανούτος Κ., Μαρίνης Π. 4, Βαρελάς 11 (15 ριμπ.), Καραμπάλης Ε., Γεωργακόπουλος Ν. 22(8 ριμπ.), Γιαννουδάκης

Key Player: Για ακόμα μια φορά παίχτης-κλειδί της TDG ήταν ο αρχηγός της, Παναγιώτης Καπερώνης που οργάνωσε σωστά, έδωσε σημαντικές λύσεις και τρομερές πάσες!

Τι μας άρεσε: Οι 3 σερί νίκες της πολύ φορμαρισμένης TDG!