28/10/2023
Singular Logic 13 18 11 10 - 52 -
Green Rose BC 9 13 9 15 - 48 -

Μέγας Παπακώστας "καθάρισε" για την Singular Logic!

Σάββατο απόγευμα, 28 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena, σε ένα σε δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άγγελος Παπακώστας με τρίποντη βόμβα στα 6 δευτερόλεπτα, χάρισε τεράστια νίκη στην Singular Logic που εδραιώθηκε στην τετράδα του δεύτερου ομίλου της Development.

Το Green Rose έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4 πόντους του Τριτάκη και τρίποντο του Δημητρόπουλου, αλλά η Singular ισορρόπησε μετά το πεντάλεπτο, έσφιξε την άμυνα της και με ηγέτη τον Καραχάλιο με 6 πόντους προσπέρασε και πήρε την πρωτοπορία με 13 – 9.

Η ομάδα του Βεργόγιαννη στηρίχθηκε και πάλι στην καλή της άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην επίθεση με ωραίο passing game, κορυφαίο τον Παλιοκώστα με 6 πόντους και του Καραχάλιο – Μπόσκο να προσφέρουν από 4, ξέφυγε με +7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Ροζάκη, επιδόθηκε σε πολλές άστοχες και βεβιασμένες επιθέσεις και έμεινε στο κυνήγι του παιχνιδιού με τους Πολίτη(4),Τριτάκη(4) και Τραγουστή(3) να δίνουν τις λύσεις(31-24).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να μένουν και πάλι χαμηλά στο σκορ και την Singular να μην απειλείται. Το Green Rose προσπαθούσε να κατεβάσει τη διαφορά και να φέρει το ματς στα μέτρα του με μπροστάρη τον Τριτάκη με 4 πόντους και τρίποντο από τον Πολίτη, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Καραχάλιο να συνεχίζει το βιολί του με 6 πόντους και τρίποντη βόμβα του Παπακώστα, προηγούνταν με 42 – 33.

Το Green Rose έκανε καταπληκτική εκκίνηση στην τέταρτη περίοδο και με το δίδυμο Πολίτη με 5 και Τραγουστή με 3 πόντους αντίστοιχα να τραβούν το κουπί, έτρεξαν σερί 0 – 11 και πήραν το προβάδισμα με 42 – 44. Ο Παπακώστας με γκολ φάουλ και τρίποντο έδινε τον πρώτο λόγο στους γηπεδούχους, όμως το Green Rose με τον Πολίτη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, ισοφάρισε 48 – 48, είκοσι δευτερολεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με την επίθεση να είναι όλη στα χέρια της Singular Logic, ο Παπακώστας βρέθηκε αμαρκάριστος στην αριστερή γωνία και με νέο τρίποντο χάρισε μεγαλειώδη νίκη στην ομάδα του, με 52 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Καραχάλιος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δημητρόπουλος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Singular Logic είχε 16/49 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Το Green Rose είχε 14/35 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 5/18 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Singular Logic(Βεργόγιαννης): Αράπογλου, Ιγκνάτοβιτς 1, Καραφώτης 5(8ρ.), Καραχάλιος 16(9ρ.), Μαρίνος, Μπόσκος 6, Παλιοκώστας 8(7ρ.), Παπακώστας 14, Σιαρές 2.

Green Rose(Ροζάκης): Βασιλόπουλος, Δημητρόπουλος 9(7ρ.), Καναβάρος 2, Λώλος 4(7ρ.), Νικολακόπουλος, Πάσχος, Πετρόχειλος, Πολίτης 14, Τραγουστής 6(10ρ.), Τριτάκης 13(7ρ.), Φούρκας.

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο φινάλε της αναμέτρησης.