11/07/2023
Aristotelis BC 28 17 18 23 - 86 -
Puebla BC 19 17 17 19 - 72 -

Μεγάλη πρόκριση για τον Aristoteli!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι παίκτες του Aristoteli και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για την ομάδα τους με τον Χαρτόπουλο, τον Αθανασιάδη και τον Τσάκο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Puebla βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μανούσο και τον Καρυοφύλλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 28-19.

Οι Puebla βελτίωσαν την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν με τον Καρυοφύλλη, τον Χασεκίδη και τον Τσίμπουρη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως ο Aristotelis έβρισκε απάντηση σε κάθε καλάθι που δεχόταν με τον Γιαννουζάκο , τον Τσάκο και τον Τιτόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 45-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Puebla συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Μανούσο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, όμως ο Aristotelis έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Χαρτόπουλου, του Οικονόμου και του Αρσένη κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά που έχτισε στο πρώτο μέρος κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 63-53.

Στην τεταρτη περίοδο οι Puebla προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Μανούσου και του Καρυοφύλλη, όμως ο Aristotelis κράτησε την ψυχραιμία του και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρει την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση με το τελικό 86-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσάκος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Puebla ξεχώρισε ο Σάββας Μανούσος με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Aristotelis: Γάλλος, Οικονόμου 5(1), Χατζηνικολάου 2, Χαρτόπουλος 16(3), Τοπαλνάκος, Αθανασιάδης 13(2), Γκίνδης, Τσάκος 19(5), Τιτόπουλος 10, Αρσένης 7(1), Κώνης 4, Γιαννουζάκος 10.

Puebla: Αλεξανδρίδης 3(1), Χασεκίδης 3(1), Καρυοφύλλης 34(2), Λαπαρίδης, Τσιάκαλης, Τσιμπούρης 3(1), Μανούσος 29(4).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.