54
Aces 11 11 11 21 - 54 -
Ναυάγια 17 13 20 21 - 71 -

Μεγάλη εμφάνιση και πρώτη νίκη για Ναυάγια!

Το βράδυ της Παρασκευής στο ASH τα Ναυάγια απέδειξαν πόσο αδίκησαν τους εαυτούς μέχρι τώρα, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση και επικρατώντας των φορμαρισμένων Aces με το εμφατικό 54-71. Η ομάδα του Λουκά Καραβασίλη πήρε την πρώτη της νίκη και ξεκινά την δική της αντεπίθεση στον όμιλο της Development League. Στο 2-3 υποχώρησε η ομάδα του Γιώργου Κοντακιώτη που πλήρωσε την κακή αμυντική της λειτουργία.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Τρέσσου (6π.), Καραμπεσύνη (4π.), Τσιμπέρη (4π.) και Θωμά (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Aces, έχοντας σημαντική πολυφωνία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τα Ναυάγια να διατηρούν τα ηνία, χάρη στους Καραβασίλη (5π.), Τσιμπέρη (4π.) και Καριατλή (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Άσσοι βρήκαν στήριγμα στους Μουστακάτο (4π.), Κοζανίδη (3π.) και Κακαλή (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -8. Σκορ ημιχρόνου, 22-30.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Καραβασίλη ήταν εκπληκτική. Τρέχοντας με επιμέρους 11-20 και έχοντας τους Τσιμπέρη (6π.), Καραμπεσύνη (5π.) και Καραβασίλη (4π.) σε τρομερή κατάσταση, τα Ναυάγια έχτισαν προβάδισμα νίκης. Σε ρηχά νερά παρέμειναν οι Aces που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Αργυρόπουλου (6π.) και Τσουτσουράκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aces πίεσαν για την ανατροπή, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα και σκοράροντας έναν πόντο λίγότερο (21) από όσους σκόραραν σε όλο το πρώτο ημιχρόνο (22). Αυτό, όμως, δεν αποδείχθηκε αρκετό, καθώς η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων παρέμεινε αναποτελεσματική. Τα Ναυάγια σφράγισαν τη νίκη και διεύρυναν τις διαστάσεις της, με τους Καραβασίλη (5π.), Τσιμπέρη (5π.) και Θωμά (5π.) να ξεχωρίζουν στο φινάλε του αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aces είχαν 16/47 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 16/28 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Ναυάγια είχαν 21/44 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 14/29 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάζαρος Τσιμπέρης με 19 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, ¼ τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε Αναστάσιος Αργυρόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Aces (Κοντακιώτης) : Αργυρόπουλος 14, Γιαζιτζόγλου 2, Κακαλής 2, Κοζανίδης 3, Κοντακιώτης Ν. 6, Κοντακιώτης Γ. 3, Μουστακάτος 14 (2), Περράκης 4, Τσιότρας 4, Τσουτσουράκης 2.

Ναυάγια (Καραβασίλης) : Βεντούρης, Θωμάς 9, Καραβασίλης 14 (1), Καραμπεσίνης 14 (1), Καριατλής 4 (1), Νομικός, Τρέσσος 11 (1), Τσιμπέτης 19 (1).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική συγκομιδή των νικητών.