14/10/2019
Mad Frogs 9 6 16 22 - 53 -
Melisses BC 16 12 14 4 - 46 -

Melisses ημίχρονο, Mad Frogs τελικό!

Αν και για τρία δεκάλεπτα σερνόντουσαν, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πάτησαν γκάζι και έτσι ολοκλήρωσαν την πρώτη φάση του κυπέλλου αήττητοι με 4/4. Ο λόγος για τους Mad Frogs, οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στις Melisses, κερδίζοντας με 53-46 για την τέταρτη αγωνιστική του 12ου ομίλου του Basketaki Cup.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τις Melisses, καθώς με 5 πόντους του Αλέξη Μπουγιούκου, 5 του Μαυρεδάκη και 4 του Γανωτάκη, προηγήθηκαν με 3-11, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 9-16. Ο Σταματελόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση για τους γηπεδούχους με 4 πόντους, ενώ Βλασταρίδης και Γιαννόπουλος είχαν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, φτάνοντας μάλιστα στο +14, 14-28, χάρη σε 6 νέους πόντους του ασταμάτητου Γανωτάκη και δίποντα των Στέφανου Μπουγιούκου, Μαυρεδάκη και Μπάνου. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 15-28, διαμόρφωσε από την γραμμή της φιλανθρωπίας για τους Mad Frogs ο Σταματελόπουλος, ενώ το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς πέτυχε ο Σαΐνης.

Με τον Μανωλόπουλο να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όπου πέτυχε 9 πόντους και με τους 3 του Γιαννόπουλου, έριξαν την διαφορά στον πόντο για τα “Βατράχια”, 29-30. Ωστόσο, οι Melisses κατάφεραν γρήγορα να ξαναχτίσουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 31-42, έπειτα από 4 ακόμη πόντους του Γανωτάκη και 4 του Μαυρεδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 31-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Καραμήτσου πάτησε γκάζι και με τον Σταματελόπουλο να κάνει όργια με 12 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Μανωλόπουλο (4π) και Βλασταρίδη, έκαναν την μεγάλη ανατροπή και έφυγαν νικητές με 53-46. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι και έτσι τα δίποντα των Πάτση – Γανωτάκη δεν ήταν αρκετά για την πρώτη τους νίκη!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/30 βολές, 14/44 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 18/53 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Mad Frogs ο Σταματελόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 9/12 βολές, 3/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Μαυρεδάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Σταματελόπουλος 18 (1), Βλασταρίδης 8 (1), Κατσαρός 1, Μανωλόπουλος 14, Αθανασόπουλος, Γιαννόπουλος 7, Περδικομμάτης, Κώνστας 3, Καραμήτσος, Σαΐνης 2

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Παπαδιάς, Μαυρεδάκης 11, Γανωτάκης 16, Μπουγιούκος Σ. 6, Πάτσης 4, Μπάνος 2, Μπουγιούκος Α. 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκαναν οι Melisses, όπως επίσης και το τελευταίο δεκάλεπτο «φωτιά» των Mad Frogs!