08/02/2024
Χάνειball 9 13 11 6 - 39 -
Beerokoillers 9 12 6 17 - 44 -

Με Σάλβο ανάσα οι Beerokoillers!

Πέμπτη βραδάκι 8 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Development και σε ένα πολύ δυνατό και κλειστό ματς, οι Beerokoillers με τον Σάλβο Κοσμαδάκη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν την νίκη απέναντι στην Χανειball με 39-44 και κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό και το σκορ ισόπαλο 9 – 9. Γιαννακής με 4 πόντους και Γεωργίου με δίποντο οι σκόρερ για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους Beerokoillers ο Κ. Μανδηλαράς έβαλε 4, με Ρηγάτο και Παγίδα να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι κλειστό και την Χάνειball να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 22 – 21. Οι Λευκοί πήραν σκορ κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με Γ. Χριστόπουλο και Γιαννακή να πετυχαίνουν 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους,ο Κοσμαδάκης είχε 6 πόντους από βολές, με τον Κεφαλά να προσφέρει 4, κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής.

Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και την Χάνειball να χτίζει στο τέλος διαφορά 6 πόντων. Ο Γιαννακής πήρε τις περισσότερες μπάλες στην αρχή σκοράροντας 6 συνεχόμενους πόντους και ο Κ.Κ. Χριστόπουλος έβαλε την σφραγίδα του με τρίποντο για το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Beerokoillers που σκόραραν μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά, είχαν τους Δ.Μανδηλαρά, Ρηγάτο και Νεοφύτου να βρίσκουν στόχο, για το 33-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν η ώρα του Κοσμαδάκη. Ο playmaker των Beerokoillers έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του με 8 πόντους και με τον Μανδηλαρά να βάζει την υπογραφή του προσφέροντας 4 σε συνδυασμό με την καλή άμυνα,πήραν την νίκη με 39-44, υπερκαλύπτοντας την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου. Για την Χάνειball που ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο ίδιο διάστημα, από 3 πόντους πέτυχαν Γιαννάκης και Κ.Κ. Χριστόπουλος.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γιαννακής με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Η Χάνειball είχε 143 δίποντα, 3 / 15 τρίποντα, 12 / 22 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 9 / 30 δίποντα, 5 / 29 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Γεωργίου 4, Γιαννακής 17(16ρ.), Δαμουλάκης, Κότσιφας, Μπελεφάντης, Ι. Χριστόπουλος 4, Κ.Κ. Χριστόπουλος 11, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 1.

Beerokoillers (Κ.Μανδηλαράς): Κατσίκης 3, Κεφαλάς 4, Κοσμαδάκης 15, Δ. Μανδηλαράς 1, Κ. Μανδηλαράς 8, Νεοφύτου 2(10ρ.), Παγίδας 6(14ρ.), Ρηγάτος 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των ομάδων για το τελικό αποτέλεσμα.