02/10/2022
Old Stars 9 7 17 16 - 49 -
Aballiers 19 18 24 8 - 69 -

Μεστή εμφάνιση και πρώτη νίκη για τους Aballiers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, οι Aballiers έκαναν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση απέναντι στους μαχητικούς Old Stars.

Από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου οι Aballiers επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τον Γραμματικό να βγάζει αρκετή ενέργεια στο παρκέ και να κλείνει το δεκάλεπτο με σκορ 9-19.

Με όπλο την άμυνά τους, οι Aballiers στο δεύτερο δεκάλεπτο διεύρυναν το προβάδισμά τους, αναχαιτίζοντας τις επιθέσεις των αντιπάλων και βρίσκοντας διαρκώς σκορ από αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να στείλουν την διαφορά στους 21 πόντους (16-37).

Στην έναρξη του δευτέρου ημίχρονο,υ με συνεχομένους πόντους του Καπράλου, οι Old Stars προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι Aballiers ήλεγχαν τον αγώνα και συνέχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να φτάνει στο +28 (33-61).

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν στο σκορ, με δυο συνεχόμενα τριποντά του Καραγιάννη, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις για όλα, με τελικό αποτέλεσμα 49-69.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς, με 5/12 βολές, 10/34 δίποντα και 8/35 τρίποντα . Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ και έκαναν 7 κλεψίματα, ενώ απο τους φιλοξενούμενους κατεγράφησαν, 12/14 βολές, 18/49 δίποντα και 7/27 τρίποντα .Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ και έκαναν 13 κλεψίματα

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Θάνος με 12 πόντους ,5 ριμπάουντ ,5 ασιστ, 4 κλεψίματα.

Old Stars(Δουκάκης) : Δουκάκης 9 (1), Καπράλος 14(1), Τζιόπος 5(1), Καραγιάννης 9 (3) , Τζώρτζος 5 (1),Βερώνης 4 , Πέτρου 3 (1)

Aballiers(Μανώλης) : Θάνος Σ. 12 (2) , Παγάνος 10 (2), Θάνου Ν. 6, Μιτουλάκης 4, Γραμματικός 20 (2), Βερνίκος 12 (1), Λιακόπουλος 5, Μανώλης

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Aballiers και στις δύο πλευρές του γηπέδου!