02/12/2023
Basket Case 10 11 4 8 - 33 -
Friends 14 12 17 4 - 47 -

Μέσω άμυνας το «10» το καλό!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του κόουτς Ποντίκη μπήκαν καλύτερα στο παρκέ του Seven και με τον Χαυσοσπάθη να πετυχαίνει 5 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, αλλά και τους Γεωργιάδη, Σακελλαρίδη και Διαμαντή να τον ακολουθούν σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 10-14. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κωνσταντίνος Κολιάκος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν, καθώς με επιμέρους 9-5 προηγήθηκαν στο σκορ με 21-19! Ωστόσο, αντίδραση των Friends ήταν άμεση και με εφτά αναπάντητους πόντους οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο συν πέντε με σκορ 21–26!

Οι γηπεδούχοι με την επιστροφή τους στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενοι για ακόμη μια φορά την εκπληκτική τους άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους τέσσερις πόντους και με τους Χρυσοσπάθη, Θεοχάρη και Γεωργιάδη να ηγούνται των προσπαθειών τους απέκτησαν στο πέρας της προτελευταίας στροφής διαφορά δεκαοχτώ πόντων με σκορ 25-43!

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανέναν χρονικό σημείο, κράτησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει και έφτασαν πανάξια στη δέκατη φετινή νίκη με σκορ 33-47!

Betsson MVP ο Ηλίας Χρυσοσπάθης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αχιλλέας Δημητριάδης είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 20/58 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 7/18 βολές, 53 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/27 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 5/11 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη .

Basket Case(Χέλμης): Δημητριάδης 6, Κλαυδιανός, Γ.Κολιάκος 3, Κ.Κολιάκος 10, Λάβδας 3, Μερτινιάν 8, Σαρακινός 1, Χέλμης 2, Ψαρράκης.

Friends(Ποντίκης): Γεωργιάδης 8, Α.Διαμαντής-Μπαλάσκας, Δ.Διαμαντής-Μπαλάσκας 2, Θεοχάρης 4, Κούκιος 2, Λιάπης 4, Μεγρέμης 6, Σακελλαρίδης 6, Χρυσοσπάθης 15.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των νικητών!