16/11/2023
Pistachios 16 13 20 11 8 68 -
Kourkoutes BC 21 14 8 17 15 75 -

Μέσω παράτασης στους 32 οι Kourkoutes!

Την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες του φετινού Basketaki Cup πανηγύρισαν οι Kourkoutes, λυγίζοντας τους Pistachios στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με τελικό σκορ 68-75.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Kourkoutes που με πρωταγωνιστή τον Βεισάκη (11π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Pistachios, απαντώντας με κύριο δράστη τον Γονιδάκη (9π.) στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ο Βεισάκης (7π.) συνεπικουρούμενος από τους Νακόπουλο (3π.), Νικητάκη (2π.) και Καρούμπαλη (2π.) οδήγησε την ομάδα σε ένα προσωρινά διψήφιο προβάδισμα, όμως οι Pistachios αντέδρασαν χάρη στα καλάθια των Μουρμούρη (6π.), Κοντογιάννη (3π.), Τσίτουρα (2π.) και Βουρλίτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-35.

Μετά την ανάπαυλα ο αρχηγός των Pistachios Κοντογιάννης (8π.) βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6,75μ και παρέα με τον σταθερό επιθετικά Γονιδάκη (8π.) επέτρεψαν στην ομάδα του να ανατρέψει γρήγορα την εις βάρος της κατάσταση. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν, από την άλλη, οι Kourkoutes, αφού μονάχα ο Νακόπουλος (8π.) προσέφερε λύσεις επιθετικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες έβγαλαν άφθονο πάθος και βρήκαν μεγάλα σουτ, όμως δεν κατάφεραν να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές. Οι Kourkoutes παρότι βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, έβγαλαν αντίδραση και με καθοριστικούς τους Νακόπουλο (5π.), Καρούμπαλη (5π.), Βράτιμο (3π.) και Βεισάκη (2π.) οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 68-75.

Στην παράταση τα αποθέματα ενέργειας των φιλοξενούμενων αποδείχθηκαν περισσότερα από αυτά των Pistachios. Με τον Λαδιά (7π.) να μπαίνει στην εξίσωση στο πιο κρίσμο σημείο και τους Νακόπουλο (5π.) και Βεισάκη (3π.) να φωνάζουν και πάλι ''παρών'', οι Kourkoutes πανηγύρισαν μια σπουδαία πρόκριση. Λύγισαν στο φινάλε τα Φιστίκια, παρά την προσπάθεια των Φλίγκου (3π.), Κοντογιάννη (3π.) και Τσίτουρα, και πλέον επικεντρώνονται στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pistachios είχαν 15/47 δίποντα, 9/26 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.  Στον αντίποδα, οι Kourkoutes είχαν 21/53 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 26 πόντους και double-double, έχοντας 9/14 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 45 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 0/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Pistachios (Κοντογιάννης) : Αβαρκιώτης 2, Βουρλίτης 4, Γονιδάκης 17, Λεμπούσης, Κοντογιάννης 16 (4), Μουρμούρης 11 (1), Τσίτουρας 10 (2), Φλίγκος 8 (2).

Kourkoutes BC (Νακόπουλος) : Αρτινός, Βεισάκης 23 (3), Βράτιμος 9, Καρούμπαλης 7 (1), Λαδιάς 8 (1), Νακόπουλος 26 (2), Νικητάκης 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.