21/09/2022
Above The Rim 19 21 14 15 12 81 -
Monstars 14 13 18 24 9 78 -

Μετά από μια παράταση τα κατάφεραν οι Above The Rim!

Οι Above The Rim από την πρώτη κιόλας περίοδο προσπάθησαν να πάρουν την μεγαλύτερη διαφορά που μπορούσαν με τον Κατάκη να είναι κυρίαρχος κάτω από την μπασκέτα χαρίζοντας στην ομάδα του τον έναν πόντο μετά τον άλλον. Οι Monstars αν και έμειναν λίγο πίσω κατάφεραν σχετικά γρήγορα να ανακάμψουν και να βρεθούν κοντά στο σκορ.

Ο Χατζηεμμανουήλ όμως είχε άλλη άποψη και έτσι με μια φοβερή εμφάνιση κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία έφτασε στους 13 πόντους , οι Monstars το μόνο που κατάφεραν ήταν να φύγουν στο ημίχρονο με την μικρότερη δυνατή διαφορά χάρης στα καλάθια του Αμπατζή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Monstars θα εκμεταλλευτούν τα αρκετά φάουλ των Above και έτσι ο Αργυρίου και ο Στράντζαλης θα ξανά βάλουν την ομάδα τους στην εξίσωση αφού πλέον είχαν επιβάλλει και τον δικό τους ρυθμό στον αγώνα.

Η τέταρτη περίοδος θα είναι και η πιο καθοριστική καθώς οι Monstars θα συνεχίσουν την εξαιρετική τους πορεία η οποία και θα απογειωθεί χάρης στα αμέτρητα τρίποντα αλλά της όμορφες επιθέσεις κυρίως στον αιφνιδιασμό. Το τελευταίο χτύπημα θα το δώσουν οι Monstars με δύο εύστοχες βολές οι οποίες θα στείλουν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση και οι δύο ομάδες έδειξαν το πόσο πολύ θέλουν την νίκη και ότι σίγουρα θα είναι μια επιτυχημένη σεζόν , για ακόμα μια φορά όμως οι Above The Rim θα δείξουν τα δόντια τους και έτσι η αποτελεσματικότητα τους σε συνδυασμό με τα αρκετά άστοχα σουτ των αντιπάλων θα διαμορφώσουν το τελικό σκορ 81-78.

Above The Rim: Μισαιλίδης 5 , Παπαθεοδώρου 23 (2) , Πισκουλιάν 6 , Κουτσιβίτης 2 , Μακρής , Χατζηεμμανουήλ 30 (6) , Αναστασιάδης 7 , Κατάκης 8

Monstars: Κωνσταντίνου 10 (1) , Αργυρίου 17 (1) , Στράντζαλης 13 (3) , Αμπατζής 23 (4) , Νικολαίδης 10 , Βεζύρης , Πετάβρατζης 3 , Μαραντίδης 2