04/07/2022
Δεν έχει 10 20 19 26 10 85 -
Rising Suns 16 20 23 16 6 81 -

Μετά από μια παράταση τα κατάφεραν οι Δεν Έχει!

Οι Δεν Έχει κατάφεραν μετά από έναν φανταστικό αγώνα γεμάτο ανατροπές και συγκινήσεις αλλά και μετά από μια παράταση να πάρουν την πρόκριση στον ημιτελικό της διοργάνωσης με σκορ 85-81 απέναντι στους σκληροτράχηλους Rising Suns.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες θα δείξουν την διάθεση τους να παίξουν όσο πιο σκληρά γίνεται με σκοπό το μέγιστο αποτέλεσμα , κάτι που στην πρώτη περίοδο κατάφεραν οι Rising Suns με τον Κυργιαζίδη για ακόμα μια ακόμα μια φορά να πολιορκεί το αντίπαλο καλάθι να πάρουν μια διαφορά 6 πόντων.

Η δεύτερη περίοδος όμως θα βρει τους Δεν Έχει προετοιμασμένους κυρίως στην επίθεση και έτσι χάρης στις γρήγορες επιθέσεις τους αλλά και τα εύστοχα καλάθια Νίκου Μυλωνά θα μπορέσουν να πιέσουν ακόμα περισσότερο τους φιλοξενούμενους , οι Rising Suns όμως δεν θα το βάλουν κάτω και με τον Καραγιαννιώτη και τα όμορφα lay up του θα μπορέσει να ανεβάσει και αυτός το σκορ διατηρώντας ταυτόχρονα και την διαφορά που είχαν δημιουργήσει.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει με τους Δεν Έχει να πιέζουν ακόμα περισσότερο μέσα στο παιχνίδι και με τον Καλπαξίδη μαζί με τα Mid range σουτ του θα μπορέσουν να πλησιάσουν κιόλας στο σκορ , αλλά για ακόμα μια φορά οι Rising Suns θα υπερασπιστούν την διαφορά τους χάρης στον Τζαμαλή αυτή την φορά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δεν Έχει θα ολοκληρώσουν τον άθλο τους και θα καταφέρουν να μετά από ομαδικές προσπάθειες αλλά και τις προσπάθειες του Καλπαξίδη να ισοφαρίσουν το σκορ , οι Rising Suns είχαν πολλές φορές την ευκαιρία να πάρουν έστω και 1 πόντο διαφορά αλλά οι χαμένες βολές αλλά και το χαμένο σουτ του Καλπαξίδη στο τέλος θα στείλουν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση όμως οι Δεν Έχει είχαν αναπτύξει ήδη έναν ρυθμό τον οποίο οι Rising Suns δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και έτσι με μερικά καλάθια ακόμα αλλά και τα αρκετά άστοχα σουτ των Rising οι Δεν Έχει κατάφεραν μετά από έναν πολύ δύσκολο αγώνα να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 85-81 διασφαλίζοντας έτσι την θέση τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος  Μυλωνάς ο οποίος κατάφερε να κάνει double double με 36 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Rising Suns άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς Γ. 2 , Κοντολέων 7 (1) , Οικονόμου , Αλβανός , Σαλασάσογλου 7 (1) , Λάμπρου 7 , Μυλωνάς Ν. 36 (5) , Καλπαξίδης 26 (1)

Rising Suns: Κυργιαζίδης 23 (3) , Μάρκουλης , Μάρκος 2 , Τζωρτζίου 7 (1) , Τζαμαλής 15 (1) , Καραγιαννιώτης 25 (2) , Σβεντζίδης 6 , Λαδόπουλος 3 (1)