08/06/2022
Remax Domino 12 16 18 14 6 66 -
Thessaloniki Avispas 22 13 15 11 5 65 -

Μετά από μια παράταση τα κατάφεραν οι Remax Domino!

Την πρώτη τους νίκη κατάφεραν να κάνουν οι Remax Domino στο Summer Development Thessaloniki απέναντι στους Thessaloniki Avispas μετά από μια παράταση με τελικό σκορ 66-65.

Οι Avispas θα καταφέρουν από την πρώτη επίθεση του παιχνιδιού μετά από ένα όμορφο passing game η μπάλα να καταλήξει στον Ιακωβίδη ο οποίος με μια ωραία κίνηση θα αποφύγει τον αντίπαλό του και θα πετύχει τους πρώτους πόντους για την ομάδα του. Θα συνεχίσουν όμως να πολιορκούν το καλάθι των αντιπάλων και να καταφέρουν να πετύχουν 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο , ενώ το μόνο που θα καταφέρουν να κάνουν οι Remax είναι να κρατηθούν κοντά στο σκορ κυρίως με τα καλάθια του Ηλία Ηλιάδη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είναι η σειρά των Remax να πάρουν το πάνω χέρι στον αγώνα και με τις ατομικές ενέργειες του Χουλιάρα να μειώσουν την διαφορά και έτσι να βάλουν δύσκολα στους Avispas με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις κλειστές άμυνες και των δύο ομάδων αλλά και τα αρκετά άστοχα σουτ έτσι το επιμέρους σκορ θα κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα , όμως οι Remax θα δείξουν την ενέργεια την οποία χρειάζεται και έτσι με τις ωραίες ομαδικές συνεργασίες των παιχτών η διαφορά θα φτάσει μέχρι και τους 4 πόντους. Η τελευταία περίοδος θα κινηθεί και αυτή σε ένα αρκετά χαμηλό σκορ με τους Avispas να δυσκολεύονται να σκοράρουν δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Remax και συγκεκριμένα στον Χουλιάρα ο οποίος βρήκε τις λύσεις και έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι , οι γηπεδούχοι όμως δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τον αγώνα και έτσι το ματς στάλθηκε σε παράταση.

Και με τις δύο ομάδες πλέον να είναι άκρος εξαντλημένες μετά από έναν δύσκολο και απαιτητικό αγώνα δεν κατάφεραν να πετύχουν όσους πόντους θα ήθελαν , οι Avispas με τις προσπάθειες και τα καλάθια του Χατζηιωαννίδη στο ποστ προσπάθησαν να κερδίσουν όμως αυτές οι προσπάθειες δεν ήταν αρκετές και έτσι οι Remax κατάφεραν να κάνουν την πρώτη τους νίκη με τελικό σκορ 66-65.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χουλιάρας ο οποίος άγγιξε το triple double με 20 πόντους , 11 ριμπάουντ και 9 ασίστς.

Για την ομάδα των Avispas άξιος αναφοράς είναι ο Σοιλεμεζίδης Νίκος ο οποίος έκανε double double με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Remax Domino: Ράπτης 8 (1) , Χουλιάρας 20 (1) , Λάμπος Χ. 8 , Λάμπος Γ. 8 , Ηλιάδης Π. 6 , Ηλιάδης Η. 16 (2)

Thessaloniki Avispas: Κώστας 5 , Καμαρούδης 15 (4) , Ιακωβίδης 9 , Μαυρίδης 2 , Σοιλεμεζίδης 16 , Χατζηιωαννίδης 18 (2)