05/07/2021
Deportivo Faliro 10 18 15 9 - 52 -
Golden Steak Warriors 17 9 13 10 - 49 -

Μετά κόπων και βασάνων η Deportivo Faliro!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Deportivo Faliro κέρδισε δύσκολα τους Golden Steak Warriors με 52-49 και πέρασε αήττητη από τον δεύτερο όμιλο της Summer Master League στην επόμενη φάση, αφήνοντας τον αντίπαλο στην τρίτη θέση.

Με όπλο την άμυνά τους και ηγέτη στην επίθεση τον Κωνσταντίνο Μητρόπουλο, οι Golden “Steak” Warriors ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 10-17. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά 4 πόντους είχε ο Καμακάρης και από 2 πρόσθεσαν οι Μαρούσος – Δήμτσος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με την Deportivo Faliro να κάνει την αντεπίθεσή της και από το -12, 10-22, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 28-26, έπειτα από 6 πόντους του Ζευγωλή, 4 του Τσάβαλου και 4 του Γάτσιου. Ο Νίκος Μητρόπουλος με 6 πόντους και ο Σαράντης με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια βρήκαν στόχο σε εκείνο το διάστημα για τους φιλοξενούμενους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν μέχρι και στο +9, 40-31, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 43-39, μετά από 5 πόντους του Γάτσιου, 3 του Ζευγωλή και 3 του Παύλου. Την ομάδα του Μπαλατσούρα κράτησαν κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο οι Νίκος Μητρόπουλος και Νικολάου με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Golden “Steak” Warriors έσφιξαν εκ νέου την άμυνά τους και με 6 πόντους του Λευτέρη Λαμπροπούλου και 4 του Νίκου Μητρόπουλου, προσπέρασαν με 47-49, 2:00 για την λήξη. Ωστόσο, ένα τεράστιο τρίποντο του Τσάβαλου και δύο εύστοχες βολές του Καμακάρη στο φινάλε της συνάντησης, χάρισαν τη νίκη στην Deportivo Faliro με 52-49.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/18 βολές, 20/54 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 19/50 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Hall of Brands mvp της Deportivo Faliro ο Καμακάρης με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Golden “Steak” Warriors ό Νίκος Μητρόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 7/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Deportivo Faliro (Κότσαλος): Ζευγωλής 9 (1), Τσάβαλος 8 (1), Γάτσιος 9, Μαρούσος 2, Καμακάρης 14, Πηλιούνης 1, Μαρινάκης, Παύλου 5, Δήμτσος 4, Αναγνώστης

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας): Μητρόπουλος Κ. 7, Λαμπρόπουλος Π. 4, Μπουρτζάλας, Λαμπρόπουλος Λ. 8, Σαράντης 3 (1), Πατρινός 4, Νικολάου 5, Μητρόπουλος Ν. 16, Πλακογιαννάκης 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης και το τρομερό φινάλε!