01/03/2022
Mad Frogs 14 11 11 15 - 51 -
Phoenix Bums 14 10 13 13 - 50 -

Μετά κόπων και βασάνων οι Mad Frogs!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Mad Frogs, καθώς κέρδισαν δύσκολα την πεντάδα των Phoenix Bums με 51-50 στο Basketaki Arena!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-14. Για τους πράσινους 9 πόντους πέτυχε ο Στέργιου και ένα τρίποντο ο Καραντζούνης, ενώ για τους Phoenix Bums 5 πόντους έβαλε ο Βοντετσιάνος, 4 ο Μοσκόφογλου και ένα τρίποντο ο Λάσπας.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια, με τους Mad Frogs να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 25-24, μετά από τρίποντα των Brkic και Στέργιου. Ο Λάσπας με 5 πόντους και οι Βοντετσιάνος – Μοσκόφογλου με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με τον Κοβάτσο να πετυχαίνει 4 πόντους με 1,5 πόδι και τον Λάσπα να εκτελεί για ακόμη μια φορά από την περιφέρεια, οι Αλήτες βρέθηκαν στα μισά της τρίτης περιόδου στο +6, 28-34. Αντέδρασε στη συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του Καραμήτσου και με 4 πόντους του Κωστόπουλου, αλλά και βοήθειες των Χόντα, Αδαμόπουλου και Καραντζούνη, μείωσε στον πόντο, 36-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και τα “Βατράχια” να παίρνουν την πρόκριση με 51-50, χάρη σε 5 πόντους του Στέργιου,  4 του Nioniovic και 3 του Αδαμόπουλου. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η πεντάδα των Bums για τη νίκη, ωστόσο οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Λάσπας και οι 4 του Μοσκόφογλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 16/39 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 15/46 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Κορυφαίος των Mad Frogs ο Στέργιου με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές. 3/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Λάσπας με 16 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Brkic 5 (1), Αδαμόπουλος 5,  Nioniovic 4, Καραντζούνης 9 (1), Κατσαρός, Κωστόπουλος 6, Στέργιου 17 (3), Χόντας 5

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βοντετσιάνος 9, Κοβάτσος 8, Καδάς 4, Λάσπας 16 (4), Μοσκόφογλου 13

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!