09/12/2023
Ραμολιμέντα 12 18 9 22 - 61 -
Gul’dan Warlocks 17 14 12 8 - 51 -

Μετά κόπων και βασάνων τα Ραμολιμέντα!

Βράδυ Σαββάτου 9 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, οι Gul’Dan Warlocks πάλεψαν στα ίσια και έβαλαν δύσκολα για πάνω από 30 λεπτά στην ομάδα του Παρλαβάντζα, η οποία κατάφερε με καλό φίνις στο παιχνίδι να πάρει μια πολύτιμη και παράλληλα δύσκολη νίκη με 61 – 51.

Οι Warlocks πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν επί το πλείστον τον ρυθμό και πυροβολώντας από τα 6.75 με Κωνσταντάκη(3) και Κεχαγιά, έχτισαν διαφορά 5 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, η παρέα του Παρλαβάντζα που δεν έβρισκε αντίδοτο στα μακρινά σουτ, είχε πολυφωνία στην επίθεση, με Εμμανουηλίδη - Τσαφαντάκη να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα, για το 12 – 17.

Πανομοιότυπη εικόνα αλλά υπέρ των γηπεδούχων είχαμε στη δεύτερη περίοδο που ήταν ελαφρώς καλύτεροι και πλησίασαν στον πόντο. Οι Warlocks είχαν σταθερό προβάδισμα με τον Καρλαύτη να παίρνει την μπαγκέτα με 7 πόντους και τον Κεχαγιά να δίνει πολύτιμες λύσεις με 3, με τα Ραμολιμέντα να απειλούν κυρίως από την περιφέρεια με Παρλαβάντζα(2) και Μπονώρη, μειώνοντας σε 30 – 31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη προσοχή στις άμυνες, με το επιμέρους να μένει χαμηλά και τους Warlocks να κρατούν ξανά το προβάδισμα με 39 – 43. Ο Τσούτης ήταν ο κορυφαίος των Μωβ με 5 πόντους, ενώ Κεχαγιάς με 6 και Μήτσας με 4 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν τους φιλοξενούμενος στην πρωτοπορία.

Τα Ραμολιμέντα έκαναν δυνατό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με Παρλαβάντζα, Τσούτη , Εμμανουηλίδη και Ράλλη, κατάφεραν να προσπεράσουν προσωρινά 48 – 45 για να έρθει η άμεση απάντηση με τρίποντο του Καρλαύτη και καλάθι του Κεχαγιά, για το 48 – 50. Με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, Τσούτης(5), Τσαφαντάκης(5) και Αλεξίου(4) πήραν από το χεράκι τους γηπεδούχους και τρέχοντας επιμέρους 13 – 1, έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη με 61 – 51.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Τσούτης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Καρλαύτης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 15 / 34 τρίποντα, 8 / 33 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Gul’Dan είχαν 14 / 32 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Ραμοκινέτα(Παρλαβάντζας): Αλεξίου 8(10ρ.), Εμμανουηλίδης 8, Μπονώρης 3, Παρλαβάντζας 11, Ποσταλής 2, Ράλλης 3(9ρ.), Τσαφαντάκης 8, Τσούτης 16, Χασιώτης 2.

Gul’Dan Warlocks(Μαμουτζής): Καρλαύτης 14(11ρ.), Κεχαγιάς 16(10ρ.), Κωνσταντάκης 11, Κωνσταντόπουλος, Μαμουτζής, Μήτσας 10.