Iguana Pacers 29 8 20 11 - 68 -
Pressof BC 16 14 17 16 - 63 -

Μετά κόπων και βασάνων το 3/3 οι Iguana Pacers!

Αήττητοι παρέμειναν στην Evolution League οι Iguana Pacers αφού ξεπέρασαν δύσκολα το εμπόδιο της αποδεκατισμένης Pressof.

Έναν απίστευτο διαγωνισμό τριπόντων παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο αφού και οι δύο ομάδες είχαν πάρει "φωτιά" από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι προηγήθηκαν με 29-16, χάρη στα τρίποντα τον Μοσχέτα, Παπαζαχαρίου και Ζώτου. Ο Νομικός από την άλλη μεριά ξεχώρισε με την απόδοσή του, ωστόσο οι μόλις έξι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ δύσκολο έργο.

Η Pressof έβγαλε σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο, έριξε την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων χάρη στους Νομικό, Καραντζιά και Μακαρίτη και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Pacers δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με καλάθια του Μπεκρή διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (37-30).

Με πρωταγωνιστές τους Νομικό και Καραντζιά, η Pressof μείωσε σε 47-42 στα μέσα της περιόδου και έδειξε ότι είναι ικανή για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Την λύση στην επίθεση των γηπεδούχων έδωσε ο Γεωργίου, ο οποίος το πήρε προσωπικά και με ατομικές ενέργειες έδωσε και πάλι ένα καλό προβάδισμα στην ομάδα του. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Iguana Pacers στο +10 (57-47).

Τα πάνω κάτω έφερε η ομάδα του Μπαλάσκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς με τρίποντα των Τσορτού - Νομικού και δίποντο του Μακαρίτη πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της (59-61). Σ' εκείνο το σημείο οι Pacers φαίνεται να "ξύπνησαν". Κάνοντας μεγάλες επιθέσεις και σκοράροντας σε καίρια σημεία, οι γηπεδούχοι έτρεξαν στα τελευταία λεπτά ένα σερί 9-2 και έφτασαν σε μια δύσκολη νίκη με τελικό σκορ 68-63.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με double double και 11 πόντους (5/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/42 δίποντα, 9/28 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/34 δίποντα, 12/27 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 20 (4), Παπαζαχαρίου 9 (3), Μπεκρής 14, Ανδριώτης, Γιαννόπουλος 8, Ζώτος 6 (2), Γεωργίου 11, Παλάσκας.

Pressof (Μπαλάσκας): Μπαλάσκας 2, Τσορτός 13 (3), Νομικός 25 (8), Κρασσάς 2, Καραντζιάς 10 (1), Μακαρίτης 11

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι η Pressof δεν παρατήσει στιγμή το παιχνίδι καθώς και η ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι στο τέλος.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ της Pressof!