28/11/2019
Transporters 27 7 11 9 - 54 -
Δαλάι Κλάμα 7 17 8 16 - 48 -

Μεταφορά κορυφής και 4×4!

Την αήττητη πορεία τους στον όγδοο όμιλο της D2-League συνέχισαν οι Transporters, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των μαχητικών Δαλάι Κλάμα με 54-48 στο κλειστό του Περιστερίου.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Transporters στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Πιπέρου, άλλους τόσους του Σιώτα και 5 του Κορώση, προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 27-7! Ο Κρινής με 5 πόντους ήταν ο μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Θεοδωρακόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των Δαλάι Κλάμα να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Κρινή (4π), Κώστα (4π) και Τσιάρα (3π), κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στους 10, 34-24. Την διψήφια διαφορά για τους γηπεδούχους διατήρησαν σε εκείνο το διάστημα οι Χρήστος Γκέος (3π), Πιπέρος και Βρύσης.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Μεταφορείς πάντως να διατηρούν εύκολα την απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο, 45-32, χάρη σε τρίποντα των Κορώση – Θεοδωρόπουλου και 3 πόντους του Πιπέρου. Για την ομάδα του Μπουρελάκου στο τρίτο δεκάλεπτο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κλούτσος (3π), Χατζάκης (2π) και Μαντζιβής (2π). Σκορ τρίτης περιόδου 45-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Transporters άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Κορώση, Θοδωρή Γκέο και Χρήστο Γκέο να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην αγχωτική τελικά νίκη με 54-48! Πάλεψαν οι Τσιάρας (5π), Κώστας (5π) και Νικηταράς (3π) για τους πράσινους, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/28 βολές, 17/36 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 16/39 δίποντα και 3/36 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ με την σειρά τους.

Mvp των Transporters ο Κορώσης με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Κώστας με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Transporters (Βρύσης): Γκέος Χ. 9, Θεοδωρόπουλος 4 (1), Σιώτας 10, Πιπέρος 14, Βρύσης 2, Κορώσης 13 (2), Χούλης, Γκέος Θ. 2, Κοψαύτης

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 8 (1), Κρινής 9, Κλούτσος 3 (1), Σταματόπουλος 3, Ντεμελής 3, Γκανασούλης 2, Θεοδωρακόπουλος 2, Κώστας 9, Νικηταράς 5 (1), Μαντζιβής 2, Χατζάκης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των Transporters, όπως και η προσπάθεια των Δαλάι Κλάμα, όταν πλησίασαν στους 3!