11/07/2020
Collectors 13 18 19 13 - 63 -
Transporters 17 13 15 15 - 60 -

Μεταφορά στα ημιτελικά για τους Transporters!

Οι Transporters μπορεί να ηττήθηκαν από τους Collectors με 60-63, ωστόσο υπερασπίστηκαν το 52-47 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν στο Final Four της D2-League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τα Τσουβάλια.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Transporters στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού με 4 πόντους του Μαργαρίτη και 4 του Θοδωρή Γκέου, προηγήθηκαν δύο φορές με αέρα 8 πόντων, 11-3 & 15-7, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Βλαχογεώργη, 4 του Αγγελομάτη και 3 του Κυριάκου, μείωσαν στους 4, 17-13!

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Collectors να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Βλαχογεώργη (6π), Τεπελίδη (4π) και Κυριάκου (4π), πήραν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-31. Ο Θοδωρής Γκέος με 9 πόντους και ο Θεοδωρόπουλος με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κλεισούρα κατάφερε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά την διαφορά του πρώτου αγώνα, καθώς με 10 πόντους του Κυριάκου και 5 του Βλαχογεώργη, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5, 45-50. Ο Κοψαύτης με 11 πόντους κράτησε κοντά στο σκορ τους Transporters στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τον ακολούθησε ο Θεοδωρόπουλος με 4. Σκορ τρίτης περιόδου 45-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Transporters, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9 πόντους, 45-54, κατάφεραν στο τέλος να πλησιάσουν στους 3 και να γνωρίσουν την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας τους με 60-63, με τους Κοκόση (5π), Θεοδωρόπουλο (4π) και Κορώση (3π) να φωνάζουν παρών! Για τους Συλλέκτες 4 πόντους είχε ο Ευαγγελινός και 3 ο Βλαχογεώργης, ωστόσο και οι δύο έχασαν στα τελευταία δευτερόλεπτα να χαρίσουν την πρόκριση στην ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/24 βολές, 17/38 δίποντα και 4/28 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 13/24 βολές, 25/58 δίποντα και 0/9 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα

Πολυτιμότερος των Transporters ο Θοδωρής Γκέος με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Mvp των Collectors ο Κυριάκου με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 9/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Transporters (Κοκόσης): Θεοδωρόπουλος 14, Κοκόσης 5, Βρύσσης 2, Κορώσης 3 (1), Χούλης, Κοψαύτης 14 (2), Μαργαρίτης 4, Γκέος Θ. 13 (1), Γκέος Χ. 5

Collectors (Κλεισούρας): Κυριάκου 19, Λαγός, Ευαγγελινός 10, Αγγελομάτης 12, Τεπελίδης 4, Βλαχογεώργης 18, Χαραλαμπόπουλος

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!