42
45ers - - - - - 42 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 38 -

Μεταγραφές απο…Μαρόκο και νίκη για 45ers!

Μπορεί ο coach Red να έλλειπε για scouting στο Μαρόκο. Μπορεί οι 45ers να έχασαν τον βασικό τους σκόρερ. Μπορεί να ήταν γεμάτοι ελλείψεις και να αγωνίστηκαν με μόλις 8 παίχτες. Παρόλα αυτά, οι 45ers μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι ενάντια στους νεανικούς Patras Orlando Tragic, έπαιξαν το παιχνίδι τους και εν τέλει κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 42-38.

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (9-12). Με οδηγό τον Πετρόπουλο που μέτρησε 6 πόντους, η παρέα από το Orlando έδειξε να κρατάει τα ηνία του αγώνα. Με 3 πόντους ακολούθησε ο Μπολάνο. 2 καλάθια σε αιφνιδιασμούς πέτυχε ο ταχύτατος Μαυρογιάννης και σε 1 τρίποντο από τα 4 που επιχείρησε ευστόχησε ο Κούλης για τους 45ers.

Παρόμοια ήταν η εικόνα από πλευράς ρυθμού και στην 2η περίοδο. Η διαφορά ακούμπησε ή μάλλον έφτασε τους 6 πόντους υπέρ του Orlando. Οι παίχτες του Γοργία (απουσίαζε) έπαιξαν εξαιρετικά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση δυσκολεύτηκαν και αστόχησαν σε πολλά ελεύθερα τρίποντα. Τους 10 πόντους έφτασε στο ημίχρονο ο Μπολάνο με 2 σερί καλάθια και 1 τρίποντο. Την διαφορά χαμηλά κράτησε για τους γηπεδούχους ο Κρίβας με 2 καλάθια και ο Κουζούδης με 3 πόντους. 8-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι «σαρανταπεντάρηδες» στο 3ο δεκάλεπτο. Με πολύ όρεξη, πάθος και άμυνα για σεμινάρια, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 1 καλάθι (από τον Βελιανίτη) και έβαλαν 11 πόντους, μετατρέποντας το -6 σε +3.Κουπί επιθετικά τράβηξε ο Προβίδας με 3 καλάθια. Στην αντίπερα όχθη, οι Orlando Tragic φαίνεται ότι είτε είχαν χαλαρώσει είτε είχαν κουραστεί.

Με τον πίνακα να αναγράφει 28-25 υπέρ των 45ers, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να προσπάθησαν, να πέρασαν μπροστά και να έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά η θέληση για νίκη των 45ers ήταν πολύ μεγάλη. Με ορθές επιθέσεις, σωστές άμυνες και 2 τρίποντες βόμβες του Σπανού από τα 8 μέτρα, οι 45ers δραπετεύσαν από το Promitheas Park με το ροζ φύλλο αγώνα. 42-38 ήταν το τελικό σκορ. 5 πόντους είχε ο Μπολάνο και 2 ο Βελιανίτης για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σ. Βασιλόπουλος με 2 πόντους, 11 ριμπάουντ (4-7) και 1 κλέψιμο σε 22 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καπώνης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ (6-4), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 10/42 δίποντα (23,8%), 4/17 τρίποντα (23,5%), 10/14 βολές (71,4%), 43 ριμπάουντ (11-42), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Patras Orlando Tragic είχαν 11/44 δίποντα (25%), 1/15 τρίποντα (6,7%), 13/25 βολές (52%), 41 ριμπάουντ (13-28), 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη.

45ers(Γραμματικόπουλος): Βασιλόπουλος 2 (11 ριμπ), Γκοτσόπουλος 2, Κουζούδης 3, Σπανός 7, Κρίβας 8, Προβίδας 6 (8 ριμπ), Κούλης 3, Μαυρογιάννης 11.

Patras Orlando Tragic(Καπώνης): Καπώνης 6 (10 ριμπ), Πετρόπουλος 8 (11 ριμπ), Κακαβάς 3, Βελιανίτης 4, Μπολάνο 15 (9 ριμπ), Πατρινός 2, Ρώτας.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Δημήτρης Προβίδας που εκτός ότι πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, περιόρισε στο μέγιστο τον Πετρόπουλο!

Τι μας άρεσε: Η 4η περίοδος του αγώνα γενικότερα!