10/01/2023
Flood BC 16 12 13 2 - 43 -
Σοποτό B.C. 11 7 13 19 - 50 -

Μέταλλο νικητή το Σοποτό!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, το Sopoto πραγματοποιώντας εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο επιβλήθηκε της Flood με σκορ 43-50. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Σταύρος Σοφιανόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Ασπιώτης είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο τους, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 16-11. Ο Ασπιώτης σε 8:41 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τσάπας με 4 πόντους στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σοφιανόπουλος(6π) με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η παρέα του Ασπιώτη με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και τους Τσάπα και Βλάχο να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 28-18, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον όσον αφορά τον τελικό νικητή της αναμέτρησης. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιορίστηκαν στους μόλις 7 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να κρατήσουν την απόσταση ασφάλειας έναντι των αντιπάλων τους, κάτι το οποίο εν τέλει το κατάφεραν. Ο Ζαφειρόπουλος σε αυτό το διάστημα έκανε θραύση μέσα από το ζωγραφιστό, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ στο παλμαρέ του. Στην αντίπερα όχθη, ο Σοφιανόπουλος(8π) προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει την ομάδα του εντός διεκδίκησης νίκης. Η προτελευταία στροφή της αναμέτρησης τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-31 υπέρ των γηπεδούχων

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν όλες τις όλες αυτές τις μπασκετικές αρετές που τους χαρακτηρίζουν ως ομάδα, καθώς ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τη Flood στους μόλις 2 πόντους και με δυο τρίποντες βόμβες του Χιουτακάκου με το σκορ στο 43-40, έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master με σκορ 43-50.

Το Σοποτό είχε 11/31 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 4/12 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/48 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Flood(Ασπιώτης): Ασπιώτης 12, Βλάχος 7, Γιοπάνος 2, Γρηγορακάκης 2, Ζαφειρόπουλος 9, Τσάπας 11.

Sopoto(Κουτσουρής) : Αγγελογιαννόπουλος 6, Καραγιάννης, Κουτσουρής 2, Σκαμνάκης 3, Σοφιανόπουλος 17, Φούκος 3, Χαλκιαδάκης, Χιουτακάκος 13, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός οτι το Sopoto παρά την κακή εμφάνισή του εν τέλει νίκησε, η εμφάνιση του Σοφιανόπουλου, τα 2 τρίποντα του Χιουτακάκου, το καλάθι του Ψαλιδόπουλου στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, αλλά και η εμφάνιση της Flood για τρία δεκάλεπτα!