24/09/2020
L' Ovelha Negra 10 10 6 14 - 40 -
Optimus Priamus 6 11 17 12 - 46 -

Μεταμορφώθηκε ο Optimus Priamus στο δεύτερο ημίχρονο!

Από ένα ημίχρονο καλό έκανε κάθε ομάδα και τελικά ο Optimus Priamus επικράτησε της L'ovelha Negra με 40-46  στο κλειστό στην Ανθούσα. Αν και ξεκίνησαν νωθρά το ματς, οι παίκτες του Optimus Priamus μεταμορφώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν για δεύτερη σερί αγωνιστική ομάδα παραπάνω κατηγορίας.

Καλύτερο ξεκίνημα στο ματς από την L’ovelha Negra η οποία έτρεξε ένα 7-0 σερί για το πρώτο προβάδισμα (5′). Ο Optimus Priamus αντέδρασε με δύο γκολ – φάουλ και μείωσε 7-6 (6′) αλλά τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-6 υπέρ της L’ovelha Negra. Ο Σαπλαούρας είχε πέντε για τους Ασπρόμαυρους, από τρεις οι Λύκος και Φλόκας για τον Πρίαμο.

Καλύτερη και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου η L’ovelha Negra, η οποία κράτησε εύκολα τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκε στιγμή. Η διαφορά έφτασε στις παρυφές διψήφιου αριθμού, 20-11 (16′), αλλά ο Optimus Priamus με δύο τρίποντα του Ορφανουδάκη (το δεύτερο buzzer Beater) κατάφερε να μειώσει στο 20-17 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Γρηγορόπουλος και Βάσσης με τρεις καλύτεροι της L’ovelha Negra, ο Ορφανουδάκης με έξι πόντους σε 35″ καταλυτικός για τον Optimus Priamus.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Optimus Priamus μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Καταρχήν ισοφάρισε σε 20-20 (22′) και έπειτα πήρε πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με 24-26 (26′). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 26-34 με την L’ovelha Negra να μην μπορεί σε καμία περίπτωση να σταματήσει να κάνει λάθη στην επίθεση της. Από δύο πόντους Σαπλαούρας, Γρηγορόπουλος και Βάσσης για την γηπεδούχο ομάδα, έξι πόντους πέτυχε ο Καλτσάκας και τέσσερις ο Λοΐζος για τους φιλοξενούμενους.

Με αντεπίθεση διάρκειας από μεριάς L’ovelha Negra ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, καθώς με 8-0 σερί ισοφάρισαν το ματς στο 34-34 (34′). Όμως οι παίκτες του Optimus Priamus κατάφεραν να ανακόψουν τους αντιπάλους τους, βρήκαν τρόπο να πετύχουν έξι πόντους και ξέφυγαν 34-40 (36′). Η L’ovelha Negra δεν κατάφερε να αντιδράσει και τελικά το ματς έληξε 40-46 υπέρ του Optimus Priamus. Ο Χρυσανθόπουλος καλύτερος της L’ovelha Negra με εφτά πόντους, οι Χατούνογλου και Καλτσάκας από τέσσερις για τους νικητές.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Καλτσάκας με 12 πόντους (6/9 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος. Καλύτερος των ηττημένων ο Γρηγορόπουλος με 12 πόντους (3/12  δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/6 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος.

Συνολικά η L’ovelha Negra είχε 11/43 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 λάθη, 8 ασίστ, 15 κλεψίματα. Ο Optimus Priamus είχε σύνολο 17/44 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 21 (!) λάθη και 5 μπλοκ.

L’ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γράψας (7ρ), Βάσσης 5 (1), Λυμέρης 2 (12ρ), Βασιλάκης, Χρυσανθόπουλος 7 (2), Σηφακάκης 5 (1), Γρηγορόπουλος 12 (7ρ), Σαπλαούρας 9 (6ρ).

Optimus Priamus : Φουντουλάκης, Καλτσάκας 12 (6ρ), Σκουτέρης, Λοΐζος 4, Φλόκας 5, Λύκος 6, Ορφανουδάκης 8 (2), Μπούρμπουλας 2, Χατούνογλου 8 (6ρ), Ρουκούνης 1 (3μπλ), Σακελλαρίου (10ρ).

Τι μας άρεσε: Το καλό ημίχρονο κάθε ομάδας, που έδειξε τις δυνατότητες και των δύο.