Escapers 9 12 2 8 - 31 -
Beer Team 21 7 15 11 - 54 -

"Μεθυστική" Beer Team!

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκριση στο Final 4 της Development πήρε η Beer Team, η οποία με ολοκληρωτική εμφάνιση κέρδισε τους Escapers, το βραδάκι της Τετάρτης.

Δε δυσκολεύτηκαν να βρουν τις λύσεις που έψαχναν στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι, με τους Μαρφαντά και Θεοδοσόπουλο να μπαίνουν ζεστοί και αποφασισμένοι να ξεχωρίσουν. Ο Βρακάς φάνηκε να βρίσκεται σε καλό βράδυ για τους "μαύρους", πήρε αρκετές προσπάθειες αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από το να μειώσει στο 9-21 πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Escapers αποφάσισαν να παίξουν... μπάσκετ, ο Μανούρης δεν είχε αντίπαλο επιθετικά και το σκορ "μαζεύτηκε", καθώς η Beer Team έχασε τον ρυθμό της στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Όχι όμως τόσο όσο να χάσει και το προβάδισμα, το οποίο έμεινε στους 7, 21-28 στη λήξη του ημιχρόνου, με την παρέα του Τάγκα να βελτιώνεται και να πλησιάζει αγωνιστικά τους φιλοξενουμενους.

Απίστευτη αμυντική προσήλωση για την παρέα των Μάριου και Αντρέα Μαυράκη, η οποία δέχτηκε καλάθι (από τον Βρακά) 3 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Αυτό εν πολλοίς έκρινε και την εικόνα του αγώνα, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 23-43, με την περίοδο να κλείνει με αυτό το σκορ, με το παιχνίδι μέσα σε ένα δεκάλεπτο να αλλάζει μορφή και την Beer της να καλείται να... τελειώσει το παιχνίδι!

Αυτό και έκανε! Με την άμυνα να παραμένει σε εξαιρετικά επίπεδα και τους Escapers από την άλλη να μένουν από... καύσιμα, το 31-54 που έληξε το παιχνίδι κρίνεται ως "φυσιολογικό", με τις απουσίες των Escapers να πληγώνουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι καλούνται να ισοφαρίσουν τη σειρά, καθώς σε περίπτωση ήττας αποχαιρετούν τη Summer Development!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Ανδρόνικος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη. Από Escapers ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μανούρης με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/47 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 1/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 9/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 7, Δεπάστας 7, Κασδαναστάσης 2, Μανούρης 10, Τάγκας, Φράγκος 5.

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 12, Γρατσίας, Θεοδοσόπουλος 7, Κρεκούκης 6, Λαγουτάρης 5, Μαρφαντάς 6, Μαυράκης Α. 6, Μαυράκης Μ. 2, Μεταξάς 2, Ξυγκάκης, Τζατζαράκης 8.

Τί μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Beer Team!