07/02/2022
Φιορετσίνα 13 8 11 19 - 51 -
Kill Beer 8 14 17 5 - 34 -

«Μέθυσε» με… μπύρα η Φιορετσίνα!

Την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα και τον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήρε η Φιορετσίνα που επικράτησε της Kill Beer με 51-34 στο κλειστό του Basketaki Arena.
Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που ήταν ιδιαίτερα άστοχες. Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στην ρακέτα, με τους ψηλούς των ομάδων να έχουν τον πρώτο ρόλο στην επίθεση. Η Φιορετσίνα προηγήθηκε με 13-8 με τον Ιάσωνα Εφραιμίδη να σημειώνει 8 πόντους. Στον αντίποδα, για την Kill Beer 6 πόντους έβαλε ο Φώτης Αποστολόπουλος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 8-4 που ήταν το σκορ της περιόδου. Η Φιορετσίνα, χωρίς να εντυπωσιάζει συνέχισε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε στο 20′ με 21-12 έχοντας σαφέστατο προβάδισμα στο παιχνίδι με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Η Kill Beer, όπως κάνει πάντα, δεν παρέδωσε τα όπλα και ξεκίνησε μία αντεπίθεση διαρκείας. Κατάφερε μέχρι να προηγηθεί και στο σκορ, αλλά η Φιορετσίνα αντέδρασε. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-29 υπέρ των «μωβ» που είδαν τους Εφραιμίδη και Ξυλογιαννόπουλο να σημειώνουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για την Kill Beer 6 έβαλε ο Μπογέας, 5 ο Παντελόπουλος και 4 ο Αποστολόπουλος.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της. Σε 6′ στην τελευταία περίοδο δεν δέχτηκε καλάθι ενώ έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 44-29. Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Τελικά, η ομάδα του Αθανασόπουλου επικράτησε με 51-34 της Kill Beer που έμεινε από δυνάμεις στο τέλος.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ιάσονας Εφραιμίδης με 28 πόντους, 24 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Αποστολόπουλος με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά η Φιορετσίνα είχε 20/81 εντός πεδιάς, 3/23 τρίποντα και 8/17 βολές. Πήρε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα, έκανε 9 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη η Kill Beer είχε 14/64 εντός πεδιάς, 1/17 τρίποντα και 5/15 βολές. Πήρε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα κι έκανε 14 λάθη.
Φιορετσίνα (Αθανασόπουλος): Ξυλογιαννόπουλος 8, Μακρίδης 4, Δραγάζης, Χιονάς 5, Αθανασόπουλος, Εφραιμίδης 28, Στασινόπουλος 2, Μαλακός 4.
Kill Beer (Γεωργιόπουλος): Γεωργιόπουλος, Βραχάτης, Ναλμπαντούδης, Μπακάλης 3, Παντελόπουλος 7, Μπογέας 6, Τσοκαντάς 3, Καραβάσιος, Αποστολόπουλος 12, Κουτσιούκης 3, Κουκουτσέλος.
Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!