27/10/2019
Reddicolo 5 5 16 10 - 36 -
Beer Team 26 31 19 30 - 106 -

Μέθυσε το Red-Dicolo η Beer Team!

Με 106-36 συνέτριψε το Red-Dicolo το βράδυ του Σαββάτου στον Κολωνό η Beer Team, ξεπερνώντας για πρώτη φορά στην ιστορία της τους 100 πόντους, παίρνοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη στον έκτο όμιλο της D2-League μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής!

Από πολύ νωρίς η Beer Team έριξε γερές βάσεις για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς με 7 πόντους του Θεοδοσόπουλου, άλλους τόσους του Μάριου Μαυράκη, 6 του Τζατζαράκη και 4 του Κρεκούκη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 5-26. Ο Κάρλος και ο Λεπίτκας έβαλαν τα δύο καλάθια εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, ενώ 1/2 βολές είχε ο Παπαδής.

Ίδιο θέαμα παρακολουθήσαμε και στην δεύτερη περίοδο, με τους Μπυρόβιους να φτάνουν στο +47, 10-57, χάρη σε 13 πόντους του Ανδρέα Μαυράκης και 10 του Θεοδοσόπουλου. Για το Red-Dicolo από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μαρίνος και μέσα από την ρακέτα σκόραρε ο Κάρλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με την Beer Team να φτάνει στο +50, 26-76, και τους Θεοδοσόπουλο (8π) – Ανδρέα Μαυράκη (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.  Η περιφέρεια του Red-Dicolo πετούσε φωτιές σε εκείνο το σημείο, αφού δύο τρίποντες βόμβες έβαλε ο Μαρίνος και από μια οι Λειβαδάς – Κάρλος. Σκορ τρίτης περιόδου 26-76!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο περιμέναμε να δούμε αν η Beer Team θα φτάσει την “κατοστάρα”, κάτι που κατάφερε, 36-106, έπειτα από 10 πόντους του Ανδρέα Μαυράκη, 8 του Στουπάκη και 6 του Μάριου Μαυράκη. Ο Μαρίνος ξεχώρισε στα τελευταία λεπτά για τους γηπεδούχους, βάζοντας ακόμη δύο τρίποντα.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 8/15 βολές, 43/70 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 72 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mvp της Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 10/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Red-Dicolo (Λεπίτκας): Γώγολος 4, Λειβαδάς 3 (1), Μαρίνος 15 (1), Κάρλος 9 (1), Λεπίτκας 4, Παπαδής 1, Αναγνώστου

Beer Team (Μαυράκης Α.): Μαυράκης Μ. 17 (3), Μαυράκης Α. 29, Θεοδοσόπουλος 25 (1), Γρατσίας 4, Τζατζαράκης 13, Κρεκούσης 6, Στουπάκης 12

Τι μας άρεσε: Το «τρελό» 160 που έφτασε η Beer Team στην αξιολόγηση, αλλά και η κοντρούλα Μαρίνου – Λειβαδά στα τρίποντα!