03/05/2023
Alpinists BC 10 12 20 15 - 57 -
Pistachios 15 9 18 14 - 56 -

Με την ψυχραιμία του Λύμπε!

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Λυμπερόπουλο, οι Alpinists λύγισαν στο φινάλε τους Pistachios με 57-56 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον τρίτο όμιλο της Summer Evolution League !

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Pistachios στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Τσίτουρα, 4 του Τάλαρου και τρίποντο του Κοντογιάννη, προηγήθηκαν με 8-15. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Λυμπερόπουλος, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Μουτεβελής και Καράβης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους και με 3 πόντους του Τάλαρου και βοήθειες των Παπαγεωργίου, Τσίτουρα και Γονιδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 22-24. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Alpinists, με τον Μαγκανιάρη να σκοράρει 6 πόντους και τον Μουτεβελή να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές και το 22-24 έγινε 42-42! Για τους γηπεδούχους 7 πόντους είχε ο Καράβης, 4 ο Νεαμονιτός και ένα τρίποντο ο Μουτεβελής, ενώ για τα "Φιστίκια" 7 πόντους πέτυχε ο Γονιδάκης και 6 ο Τάλαρος. Σκορ τρίτης περιόδου 42-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι ήταν απρόβλεπτο μέχρι τη λήξη, με τον Λυμπερόπουλο να χαρίζει τελικά τη νίκη στους Αλπινιστές με 57-56, με 2/2 βολές, 1,5" για το φινάλε, ενώ νωρίτερα 6 πόντους είχε ο Μαγκανιάρης και 5 ο Καράβης. Για τους Pistachios στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Τσίτουρας και Γονιδάκης με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 14/46 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 22/46 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 28 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Alpinists ο Καράβης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 4/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Pistachios ο Τσίτουρας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Alpinists (Μαρούδης): Καββαδίας, Καράβης 16 (1), Λιοφάγος 4, Λυμπερόπουλος 6, Μαγκανιάρης 14 (1), Μουτεβελής 9 (3), Νεαμονιτός 8

Pistachios (Κοντογιάννης): Αγγελακόπουλος 4, Γονιδάκης 15, Κακαβάς, Κοντογιάννης 3 (1), Λεμπούσης 2, Παπαγεωργίου 4, Τάλαρος 15, Τσίτουρας 13

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του ντέρμπι!