10/12/2023
Old Stars 14 6 12 19 - 51 -
Κούροι Κέας 11 10 10 14 - 45 -

Με την εμπειρία τους οι Old Stars!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, οι Old Stars επικράτησαν των Κούρων Κέας με 51-45 για την 13η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Old Stars, καθώς με 5 πόντους του Αγγελογιαννάκη και τρίποντο του Δουκάκη, προηγήθηκαν με 14-11. Ο Σπηλιόπουλος και ο Βρεττός με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Μπεθάνης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Κούροι Κέας έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 νέους πόντους του Σπηλιόπουλου, 4 του Παναγιωταράκου και καλάθι του Σαΐτη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-21. Ο Αγγελογιαννάκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Τζώρτζου και τρίποντο του Αγγελογιαννάκη, οι "Αστέρες" προσπέρασαν με 32-31. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "ροζούληδες", με τον Κορασίδη να σκοράρει 4 πόντους και τον Σπηλιόπουλο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 32-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Κούροι Κέας έδειχναν ικανοί να φύγουν με τη νίκη, όταν με 6 πόντους του Σπηλιόπουλου και 5 του Κορασίδη, προηγούνταν με 38-43, 3:00 για το τέλος. Ωστόσο, οι Old Stars πάτησαν γκάζι στο φινάλε και με 9 πόντους του Αγγελογιαννάκη, 4 του Καπράλου και 4 του Τζιόπα, έφτασαν στη νίκη με 51-45!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 13/35 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/20 βολές, 13/35 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Old Starts ο Αγγελογιαννάκης με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Κούρους Κέας ο Σπηλιόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Old Stars (Δουκάκης): Αγγελογιαννάκης 23 (4), Γεωργούσης 4, Δουκάκης 3 (1), Καπράλος 4, Κωφόπουλος, Ράμμος, Πέτρου, Πρωτόγερος, Τζιόπας 6 (1), Τζώρτζος 9, Τσουμπάρας 2

Κούροι Κέας (Παναγιωταράκος): Βρεττός 4, Κορασίδης 9 (2), Βουτυράς, Κοτσανίτης, Μπεθάνης 3 (1), Παναγιωταράκος 7, Ρουσουνέλος 3, Σπηλιόπουλος 17, Σαΐτης 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της αναμέτρησης!