07/02/2022
Λεγάμενοι BC 12 18 9 15 - 54 -
Los Lampriniers 11 14 9 11 - 45 -

Μέτρησε η… εμπειρία!

Έπειτα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι γεμάτο με ανατροπές και όμορφες φάσεις, οι Λεγάμενοι κατάφεραν να… λυγίσουν τους Los Lampriniers με το τελικό 54-45 και να συνεχίσουν την εξαιρετική φετινή τους πορεία.

Να βρουν τα πατήματά τους θέλησαν οι δύο ομάδες με στοχευμένες επιλογές, με τους Los Lampriniers να πιέζουν το κατέβασμα της μπάλας των Λεγάμενων, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-11 έπειτα από σερί των γηπεδούχων στο τέλος, με τον Συμεωνίδη πρωταγωνιστή.

Ο Σκαμαγκάς παρά τα καλά του τρεξίματα δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα οι Lampriniers να βρίσκουν τρόπους να μένουν κοντά στο σκορ με τον Αποστόλου να ξεχωρίζει. Άλλο ένα καλό διάστημα των Λεγάμενων με το κλείσιμο του ημίχρονο τους έδωσε αέρα πέντε πόντων, 30-25.

Αντωνόπουλος και Γρύλλης εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και μείωσαν στον πόντο στα μέσα της περιόδου (30-29), με τον Γκαραγκάνη να δίνει ακόμη και το προβάδισμα με τρίποντη βόμβα από την κορυφή, με τους Λεγάμενους να ξαναπερνούν μπροστά άμεσα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-34.

Το παιχνίδι ήρθε ξανά στην… κόψη του ξυραφιού καθώς ένα τρίποντο του Γκαραγκάνη και ένα δίποντο του Βασιλάκη έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει εν τέλει στους Λεγάμενους, οι οποίοι με σωστές επιλογές στο τέλος και βάζοντας μπόλικη από την… εμπειρία τους, έφτασαν στο τελικό 54-45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Δασκαλόπουλος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Lampriniers ξεχώρισε ο Μιχάλης Γκαραγκάνης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/42 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 13/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/49 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 1/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαικάλης) : Αγαλόπουλος 3, Βρεττάκος 10, Δασκαλόπουλος 8, Δημουλιάς 17, Σκαμαγκάς 12, Συμεωνίδη 4, Χαϊκάλης.

Los Lampriniers (Ρίζος) : Αντωνόπουλος 8, Αποστόλου 6, Βαμβακάς 4, Βασιλάκης 2, Γκαραγκάνης 12, Γκόλιας 3, Γρύλλης 8 (11 ριμπ.), Ρίζος 2, Σκούρτας.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!