29/01/2020
Campeon Εθνικός Star 19 13 9 14 - 55 -
Cosa Nostra 17 9 6 10 - 42 -

Μέτρησε η ποσότητα των Σταρ!

Οι πολλές επιλογές που είχε στον πάγκο ο Μαρίνος Σιαπάνης, του βγήκαν σε καλό και ο Εθνικός Σταρ πλέον έφτασε στις επτά νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development 2 (7-3), ισοβαθμώντας στην τρίτη θέση με Mafia και Pic-Knicks, ενώ η Cosa Nostra πλήρωσε τις απουσίες της, έμεινε στο 4-6, αλλά έφαγε τουρτίτσα στο φινάλε, αφού είχαν γενέθλια οι Μπρούστας και Τζαχρήστας.

Μπορεί να ήταν τραυματίας λοιπόν ο Σιαπάνης, αλλά έδινε τις οδηγίες του και οι Φλάσκος, Δεληδάκης, Καπράλος, Βαλμάς τις έκαναν πράξη στην πρώτη περίοδο, δίνοντας μικρό προβάδισμα στον Εθνικό, έχοντας από πλευράς «μαφιόζων» τους Μπρούστα, Γιώργο Καμπουράκη, Γονιδάκη να απαντούν σχεδόν σε κάθε περίπτωση, για το 19-17 του δεκαλέπτου.

Η καλύτερη άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο, έφερε μια άνεση, κυρίως γιατί οι Ζουρίδης, Δεληδάκης, Φλάσκος συνέχισαν και το σκοράρισμα για τους Σταρ (27-19 στο 15’), με τους «μπλε» να βρίσκουν χώρους για αντίδραση και να μειώνουν στο 32-26 του ημιχρόνου, με καλάθια από Γονιδάκη, Αρβανίτη και Μπρούστα.

Η διαφορά του… κόσμου που υπήρχε στον πάγκο των «κόκκινων» άρχισε να φαίνεται από το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Λάππας, Ζουρίδης, Σέργης και Παπαδάτος πήγαν την απόσταση στους 11 πόντους (41-30 στο 27’), γιατί και η Cosa δεν είχε πολλές ανάσες, με τον Μπρούστα να… παλεύει σχεδόν μόνος του επιθετικά, μέχρι το 41-32 του 30ου λεπτού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξαναπήρε μπρος και ο Γιώργος Καμπουράκης για τους «μαφιόζους» και μαζί με τον Μπρούστα έκαναν την τελευταία προσπάθεια για come back (47-40 στο 35’), όμως ο Εθνικός κράτησε την ψυχραιμία του και οι Σέγης, Δεληδάκης, Λάππας, Ρηγίνος έκαναν το τελικό 55-42 που τους κράτησε στις πρώτες θέσεις του ομίλου και άφησε τους «μπλε» με τη γλύκα της τούρτας!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Δεληδάκης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τη Nostra ξεχώρισε ο Θανάσης Μπρούστας με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 21/62 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/16 βολές, 48 ριμπάουντ (20-28), 9 ασίστ, 21 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 10/30 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 13/26 βολές, 42 ριμπάουντ (10-32), 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 29 λάθη και 1 μπλοκ.

Εθνικός Σταρ (Σιαπάνης): Ζουρίδης 12, Δεληδάκης 9, Βαλμάς 9, Φλάσκος 7, Σέργης 6, Λάππας 5, Παπαδάτος 4, Καπράλος 2, Ρηγίνος 1, Ρούσσος

Cosa Nostra (Β. Καμπουράκης): Μπρούστας 18, Γ. Καμπουράκης 11, Γ. Γονιδάκης 8, Β. Καμπουράκης 3, Αρβανίτης 2, Τζαχρήστας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και η ηρεμία που έβγαλαν οι Σταρ στο τέλος, κρατώντας το προβάδισμα με ασφάλεια.