13/12/2023
Λύκοι 15 19 4 16 - 54 -
Greek Freaks 16 10 12 21 - 59 -

Μέτρησε η εμπειρία των Freaks!

Με τα "βαριά χαρτιά", Καρατζή και Χαλούδη να μιλάνε στο κρίσιμο σημείο, οι Greek Freaks επιβλήθηκαν των Λύκων με 54-59 στο ΣΕΦ, σε ένα παιχνίδι δυνατό και πολύ ποιοτικό!

Αρκετά μοιρασμένο, με ξεκάθαρες επιλογές μπροστά το παιχνίδι, με τους Βαγγέλη Ιατρού και Θοδωρή Χαλούδη ως παλιές... καραβάνες να βγαίνουν μπροστά επιθετικά και οργανωτικά αντίστοιχα για να ξεχωρίσουν στο πρώτο δεκάλεπτο για Λύκους και Freaks, με τους τελευταίους να είναι μπροστά με 15-16. Ο Κούβελας καθόταν σε ένα συγκεκριμένο σημείο και δεν τα έχανε με τίποτα, ο Σάββας έβαλε ψυχή και σκορ και οι Λύκοι ασφαλώς βελτιωμένοι, κράτησαν στην άμυνα και μπήκαν μπροστά με 34-26 για ημίχρονο!

Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν το 38-38, με τους Greek Freaks να κάνουν τεράστια προσπάθεια στο να επιστρέψουν στο μομέντουμ που είχαν, με τον Θοδωρή Καρατζή να κάνει... υπερπροσπάθεια, να παρασύρει Υφαντόπουλο και οι δύο τους να ισοφαρίζουν, με το παιχνίδι έπειτα να παίρνει φωτιά! Εκεί που η μπάλα έκαιγε, εκεί οι Greek Freaks φάνηκαν πιο ψύχραιμα, ο Χαλουδης μίλησε την κρίσιμη στιγμή και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τη νίκη της ομάδος του Ζαβαντή, με τελικό σκορ 54-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Καρατζής με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Κούβελας με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/40 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 10/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/44 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 13/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 2, Σάββας 10, Κουρούβανης, Κούβελας 11, Χαροκόπος 9, Νίτσικας 4, Καρακώστας 8, Ιατρού 10.

Greek Freaks (Ζαβαντής): Υφαντόπουλος 2, Σούλης, Κούβαρης 2, Σύλλας 2, Διαθεσόπουλος 8, Βήττας 1, Χαλούδης 19, Ξυγκάκης 11, Μαστρογεωργίου 2, Καρατζής 12.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!