03/12/2023
Φιορετσίνα 11 19 14 7 - 51 -
Drunk Team 17 9 10 22 - 58 -

Μέθυσε με ρετσίνα η Drunk Team!

Δυναμικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, καθώς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και βρήκαν εύκολα καλάθια σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό. Καλη αρχή από τον Παούρη με 7 πόντους, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλή μέρα. Για τους γηπεδούχους ο Μακρίδης σημείωσε 5 πόντους κάνοντας το 11-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο για την Φιορετσίνα καθώς ανέβασε ρυθμούς, έστρωσε την άμυνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 30-26.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν καθόλου και έχοντας σε τρομερή μέρα τον Χαρικιόπουλο κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ να βρίσκεται στο 44-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια για να γυρίσουν το παιχνίδι. Συγκλονιστικός Παούρης μίλησε την κρίσιμη ώρα για την ομάδα του και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Zeneli κατάφεραν να κάνουν μια σπουδαία ανατροπή και να αποδράσουν με το διπλό από το κλειστό με 51-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παούρης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καράλας με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/21 βολές, 12/43 δίποντα και 6/14 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 20 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 13/25 βολές, 18/36 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 11 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Ακρίτας 13 (3), Καράλας 6, Λεωνάκης 1, Μακρίδης 10, Μακρυγιάννης 5, Στασινόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 14 (3)

Drunk Team (Παούρης): Zeneli 5 (1), Βιτάλης, Μουλαρογιάννης 6 (2), Παούρης 24, Παπαβασιλείου 3 (1), Παπαπαναγιώτου 9, Σταυρόπουλος 11

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη ανατροπή των φιλοξενούμενων!