24/01/2023
Athens Pistols 22 13 10 6 - 51 -
Golden Steak Warriors 10 13 15 14 - 52 -

Μέχρι τέλους οι Golden "Steak" Warriors!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, οι Golden "Steak" Warriors έκαναν τεράστια ανατροπή απέναντι στους Athens Pistols, καθώς αν και έχαναν με 18 πόντους στο πρώτο μέρος, έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 51-52 και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας στον δεύτερο όμιλο της Master League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Athens Pistols, καθώς με 9 πόντους του Κόκκαλη, 7 του Φασουλάκη και 6 του Σάρρα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 22-10. Ο Πλακογιαννάκης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Αντωνόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 8 πόντους του Κόκκαλη και έμμεσο τρίποντο του Δαλίτσικα, έφτασαν στο +18, 32-14, 2:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Golden "Steak" Warriors ήταν να μειώσουν στους 12, 35-23, με τον Πλακογιαννάκη να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και τους Κατσούλη - Τσούρτο να ευστοχούν από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλατσούρα έκανε την αντεπίθεσή της και με 11 ακόμη πόντους του Πλακογιαννάκη, πλησίασε στους 4, 37-33. Ισορρόπησε στη συνέχεια του δεκαλέπτου το παιχνίδι το συγκρότημα του Μπαλωμένου και με τους Κόκκαλη - Φασουλάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, πήρε προβάδισμα 7 πόντων, 45-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπριζόλες" τα έδωσαν όλα για τη νίκη και με δράστες στην επίθεση τους Κατσούλη, Αντωνόπουλο και Πλακογιαννάκη, έφτασαν στην τεράστια ανατροπή με 51-52. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά στην επίθεση οι γηπεδούχοι, με τους Κόκκαλη, Σάρρα και Ρήγα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 19/48 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 13/30 δίποντα και 6/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 23 πόντους, έχοντας 5/7 βολές και 9/18 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Golden "Steak" Warriors ο Πλακογιαννάκης με 24 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/10 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Πατρώνης 4, Σάρρας 10, Κόκκαλης 23, Φασουλάκης 9 (1), Δαλίτσικας 3, Ρήγας 2, Τσιοτσιόπουλος Καρνάβας

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Σαράντης, Μητρόπουλος Κ., Μητρόπουλος Ν. 4, Τσούρτος 3 (1), Πλακογιαννάκης 24 (3), Αντωνόπουλος 10, Μακρής, Γιοβάς 2, Πατρινός 1, Κατσούλης 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των Warriors!