25/06/2020
Panzerakia 14 8 16 8 - 46 -
L' Ovelha Negra 3 12 2 19 - 36 -

Μέχρι τέλους για τα playoff τα Panzerakia!

Με δεύτερη σερί καλή εμφάνιση και νίκη απέναντι σε ομάδα του top-4 τα Panzerakia επιβλήθηκαν της L'ovelha Negra στο κλειστό γήπεδο Seven και έτσι θα προσπαθήσουν να κερδίσουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική την είσοδο στα μπαράζ μέσω της τέταρτης θέσης. Θέση την οποία ενδέχεται να χάσει η L’ovelha Negra καθώς αυτό ήταν το τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Panzerakia και έθεσαν τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. 13-0 το σερί τους για να έρθουν οι πρώτοι πόντοι από την L’ovelha Negra μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά. Το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν 14-3 με τον Κατσιγιάννη να πετυχαίνει εφτά πόντους για την ομάδα του, ενώ για τους φιλοξενούμενους δύο είχε ο Κολοκυθάς και έναν ο Γρηγορόπουλος.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +16 (19-3) αλλά η L’ovelha Negra κατάφερε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 3-12 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν στο 22-15. Ο Φανουργιάκης Ηλίας ξεχώρισε για τα Panzerakia με πέντε πόντους, ενώ για την L’ovelha Negra που σκόραρε κατά βάση από την γραμμή των βολών ο Γρηγορόπουλος είχε οχτώ.

Απόλυτη Κυρίαρχοι στην τρίτη περίοδο τα Panzerakia, καθώς με τη άμυνα τους και σύμμαχο την αστοχία των αντιπάλων τους κατάφεραν και πέτυχαν 16 αναπάντητους πόντους για το 38-15! Η L’ovelha Negra στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου σκόραρε τους μοναδικούς της πόντους και έσωσε τα προσχήματα για το 38-17. Κατσιγιάννης με εφτά και Παπαδάκος με πέντε καλύτεροι των γηπεδούχων, ο Λυμέρης πέτυχε το μοναδικό καλάθι της L’ovelha!

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο καθώς με τηβ εικόνα που είχαν παρουσιάσει οι δύο ομάδες, μια πιθανή ανατροπή δεν φαινόταν εφικτή. Πάντως η L’ovelha έδειξε διάθεση να τρέξει και σε συνδυασμό με την χαλάρωση από τα Panzerakia κατάφεραν να κερδίσουν το δεκάλεπτο 8-19 και να λήξει έτσι το ματς με 46-36. Από τρεις πόντους είχαν οι Παπαδάκος και Πάγκαλος Λ., ενώ για την L’ovelha Negra εφτά πόντους είχε ο Γρηγορόπουλος και πέντε ο Σηφακάκης.

Καλύτερος όλων ο Κατσιγιάννης με 17 πόντους (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος της L’ovelha Negra ήταν ο Γρηγορόπουλος με 16 πόντους (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/8 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10/43 δίποντα, 7/27 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/35 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 10/24 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, είχαν 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Panzerakia(Χριστόπουλος): Πάγκαλος Ε. 7, Γκανής 1, Φανουργιάκης Σ. 2, Κατσιγιάννης 17 (3τρ 7ρ), Πάγκαλος Δ., Φανουργιάκης Η. 9 (1τρ 10ρ 4ασ), Παπαδόπουλος (8ρ), Καλιακούδας, Παπαδάκος 8 (2), Σακελλαρίου 2 (6ρ).

L’ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Λυμέρης 4 (9ρ), Κολοκυθάς 8 (1), Χρυσανθόπουλος 5, Σηφακάκης 3 (1), Καλούδης (7ρ), Γρηγορόπουλος 16 (7ρ), Χαραλαμπακόπουλος (6ρ).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ενέργεια που έβγαλαν τα Panzerakia από το ξεκίνημα του ματς.