17/03/2022
Pressof BC 4 13 18 12 - 47 -
LazerWolves 15 11 14 8 - 48 -

Μέχρι τέλους οι Lazers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Lazers, αν και αγωνίστηκαν με μια πεντάδα, κέρδισαν την Pressof με 47-48 στο κλειστό του ΣΕΦ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 14η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, κάνοντας μεγάλο βήμα για την παραμονή τους!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Lazers, καθώς με 6 πόντους του Κατσαλή και 5 του Δημητρακόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 4-15. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Τσορτό και Νίνο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Νομικός πέρασε στο ματς και με 8 δικούς του πόντους, έριξε την διαφορά για την Pressof στο καλάθι, 13-15, 5:30 για την ανάπαυλα. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, αφού με 7 συνεχόμενους πόντους του Δημητρακόπουλου και 4 του Παπαθωμά, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 17-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αντωνακόπουλου δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με 7 ακόμη πόντους του Δημητρακόπουλου και 5 του Κατσαλή, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 35-40. Το συγκρότημα του Μπαλάσκα κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Νίνος με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Παπαθανασίου και Τσορτός. Σκορ τρίτης περιόδου 35-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lazers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα καλάθια των Αντωνακόπουλου, Δημητρακόπουλου και Κατσαλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-48. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η Pressof να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν της έφταναν τελικά τα δύο τρίποντα του Νομικού και το ένα του Βρεττού, χάνοντας παρά πολλές ευκαιρίες να κλέψει τη νίκη στο φινάλε!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/12 βολές, 12/37 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/14 βολές, 17/42 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Pressof ο Κοντάκος με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Lazers ο Δημητρακόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 6/11 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 3 (1), Τσορτός 5 (1), Κοντάκος 2, Αντωνουσάκης 1, Νίνος 13, Μακαρίτης, Μπαλάσκας 2, Νομικός 14 (4), Καραντζιάς 2, Βρεττός 5 (1)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Κατσαλής 11, Μοσχάκης 4, Δημητρακόπουλος 20 (2), Αντωνακόπουλος 7 (1), Παπαθωμάς 6

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Lazers και η ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία του ματς!