16/01/2020
Smokin' Aces 22 20 19 23 - 84 -
Golden Steak Warriors 22 21 17 12 - 72 -

Μέχρι τέλους οι Smokin' Aces!

Πολλές φορές τα λόγια περιττεύουν για να περιγράψουν έναν εκπληκτικό αγώνα μπάσκετ, έναν τέτοιο λοιπόν παρακολουθήσαμε στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού το βράδυ της Τρίτης, στα πλαίσια του δεύτερου ομίλου της Master, με τους Smokin'Aces να κοντράρονται με τους Golden Steak Warriors, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα με 84-72, με τους φιλοξενούμενους να … μένουν από βενζίνη στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού!

Τα τρίποντα έμπαιναν .. βροχή στην αρχή του αγώνα, με τους παίκτες των δύο ομάδων να νιώθουν άνετα σουτάροντας από απόσταση, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι εξαιρετικός και το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο στο 22-22. Ξεχώρισαν οι Χατζηγιάννης και Σαράντης από Golden Steak Warriors, με τον Μαυραγάνη να είναι παραπάνω από θετικός για την ομάδα των Aces.

Αλλά τρία τρίποντα από Χατζηγιάννη και Σαράντη έφεραν το μομέντουμ υπέρ των Golden στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με το δίδυμο γκαρντ των φιλοξενούμενων σε οργιώδη κατάσταση! Ο Σαπλαούρας έδινε ομηρικές μάχες με τον Μητρόπουλο στο ποστ, με τους Σταθόπουλο και Νίκαινα (κομβικός για Aces) να βρίσκουν το χέρι τους, μειώνοντας στον πόντο για το ημιχρονο, 42-43!

Τα όμορφα καλάθια συνέχισαν να μπαίνουν σε γρήγορο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να χωρίζεται σε δύο μέρη στην τρίτη περίοδο, με το πρώτο μισό να ανήκει στους Golden Steak, με την είσοδο του Πλακογιαννάκη να προσφέρει φρεσκάδα και δύναμη στο ποστ, με το δεύτερο να αλλάζει ολοκληρωτικά την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Μαυραγάνη να αναλαμβάνει δράση και με δύο τρίποντα να οδηγεί την ομάδα των Aces στο προσπέρασμα και το κλείσιμο του δεκαλέπτου με 61-60.

Άστοχο το ξεκίνημα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, κυρίως για τους φιλοξενούμενους Golden Steak με τον Σταθόπουλο να σκοράρει για Aces και να ανεβάζει τη διαφορά για την ομάδα του. Ένα καλάθι και φάουλ του Χατζηγιάννη σταμάτησε προς στιγμήν το κακό επιθετικά σερί της ομάδας του, με τον Νίκαινα να σκοράρει από μακρυά και να ξεχωρίζει, με το παιχνίδι να οδηγείται στην τελική του μορφή, με τους Smokin’ Aces να παίρνουν τη μεγάλη νίκη απέναντι στους πολύ καλούς Golden Steak Warriors, με 84-72.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αποστόλης Σαπλαούρας, με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Golden Steak Warriors ξεχώρισε ο Κώστας Μητρόπουλος, με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και αμέτρητες μάχες στο ποστ!

Συνολικά οι Smokin’ Aces είχαν 19/39 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη. Συνολικά οι Golden Steak Warriors είχαν 15/43 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Smokin’ Aces (Σαπλαούρας):Σταθόπουλος 12 (10 ριμπ), Νίκαινας 13, Σταματίου 3, Νινιός 3 (4 ασ), Μανίκας 8 (6 ριμπ), Μητράκης 2, Σαπλαούρας 22 (10 ριμπ), Παπαζήσης, Μαυραγάνης 21 (5).

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας):Πλακογιαννάκης 5 (6 ριμπ), Λαμπρόπουλος 10, Λιώλης 4, Σαράντης 22 (6 ριμπ), Χατζηγιάννης 25 (4), Μπαλατσούρας, Μητρόπουλος 6 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα 20 εύστοχα τρίποντα του αγώνα!