24/06/2022
Puebla BC 21 13 12 24 - 70 -
Salonica Old Stars 19 8 11 19 - 57 -

Μέχρι τέλους οι Puebla BC!

Οι Puebla μετά από μια φοβερή ανατροπή αλλά και μετά από μια φανταστική εμφάνιση κατάφεραν να κερδίσουν τους πανάξιους Salonica Old Stars με σκορ 70-57 κάνοντας έτσι την 3η τους νίκη.

Η πρώτη περίοδος θα χαρακτηριστεί κυρίως από το ανοιχτό , γρήγορα και ταυτόχρονα πλούσιο παιχνίδι το οποίο και οι δύο ομάδες ήταν ικανές να φέρουν στο πάρκε , οι Puebla θα σταθούν λίγο πιο τυχεροί σε μερικά σημεία και έτσι χάρης των Καζαντζίδη ο οποίος έδειξε τις ικανότητές του από την αρχή θα δώσει στην ομάδα του μια μικρή διαφορά 3 πόντων ενώ από την άλλη οι Old Stars κυρίως με τον Λαθουράκη δεν θα αφήσουν την διαφορά να ξεφύγει.

Η αποτελεσματικότητα των Puebla θα πέσει λίγο στην δεύτερη περίοδο του αγώνα δεν θα τους εμποδίσει όμως να διατηρήσουν το καλό τους σερί και την διαφορά καθώς την ίδια στιγμή θα περιορίσουν και τους Old Stars μόλις στους 8 πόντους με μερικές λύσεις να έρχονται από τον Αλεξιάδη.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όμως και χάρης στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων τα πράγματα θα δυσκολέψουν αρκετά για τους Puebla οι οποίοι για πρώτη φορά στο παιχνίδι έμειναν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα όσον αφορά την επίθεση , την ίδια στιγμή που οι αντίπαλοι πλησίαζαν απειλητικά.

Έτσι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήθελαν όσο τίποτα την νίκη με αποτέλεσμα να ανοίξει το παιχνίδι και να δούμε αρκετά καλάθια αφενός οι Puebla με τον Καριοφύλλη , τον Αλεξανδρίδη , τον Καζαντζίδη και τον Χασεκίδη να πετυχαίνουν όλοι πάνω από 10 πόντους και αφετέρου τον Αλεξιάδη να προσπαθεί να βάλει στο παιχνίδι ξανά την ομάδα του. Τελικός νικητής θα είναι όμως οι Puebla με σκορ 70-57 βάζοντας έτσι το όνομα τους στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο τίτλος του MVP πήγε άξια στον Νεκτάριο Καριοφύλλη ο οποίος παραλίγο να σημειώσει triple double έχοντας 15 πόντους , 23 ριμπάουντ και 9 ασίστς.

Για την ομάδα των Old Stars όμως αυτός που τράβηξε τα βλέμματα ήταν ο Νάσος Αλεξιάδης ο οποίος πέτυχε double double με 28 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Puebla BC: Καριοφύλλης 15 (1) , Πάχτας 2 , Αλεξανδρίδης 16 (4) , Καζαντζίδης 24 , Χασεκίδης 13 (3)

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 10 (2) , Μωυσάκος 7 , Αλεξιάδης 25 (2) , Βλάχος 6 , Μαστρογιάννης 9 (1)