01/07/2022
Thessaloniki Avispas 17 13 8 15 - 53 -
Sintrim Team 22 11 16 17 - 66 -

Μέχρι το τέλος η Sintrim Team!

Η Sintrim Team μετά από ένα σχετικά εύκολο αγώνα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Thessaloniki Avispas με σκορ 53-66 κάνοντας έτσι το 6/6 και κατακτώντας την πρώτη θέση στον όμιλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα είναι αρκετά δυναμικό καθώς και οι δύο ομάδες θα δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , έτσι οι Avispas με τον Χατζηιωαννίδη θα πετύχουν 17 πόντους όμως οι Sintrim θα σταθούν πιο τυχεροί και με τα όμορφα του καλάθια ο Σαλαβάτης θα δώσει στην ομάδα του μια διαφορά 5 πόντων.

Οι Avispas στην δεύτερη περίοδο κυρίως με την άμυνα τους θα μπορέσουν να περιορίσουν τους Sintrim στους 11 πόντους , οι Avispas δεν θα μπορέσουν να μειώσουν πάρα πολύ την διαφορά αλλά θα έχουν την δυνατότητα να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στο σκορ δημιουργώντας έτσι μια πίεση στους αντιπάλους.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως θα ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για για τους Sintrim καθώς τα καλάθια του Σαλαβάτη και σε συνδυασμό με τα αυτά του Νίκα και του Καζαντζή  μπόρεσαν να ανακάμψουν και να αυξήσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά , την ίδια στιγμή που οι Avispas δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στο κομμάτι της επίθεσης σκοράροντας μόνο 8 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο οι Avispas θα καταβάλουν φιλότιμες προσπάθειες κυρίως στο ποστ αλλά και και τα σουτ του Σολοιλεμεζίδη όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι αρκετές και η νίκη θα πάει στους Sintrim με τελικό σκορ 53-66 που τους οδήγησε στο απόλυτο σερί.

MVP του αγώνα ήταν ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος παραλίγο να πετύχει το πολυπόθητο triple double καθώς πέτυχε 18 πόντους , μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστς.

Για την ομάδα των Avispas πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Λάκης Χατζηιωαννίδης ο οποίος πέτυχε το double double με 35 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Κώστας 2 , Ιακωβίδης 2 , Διαμαντής Μαυρίδης 3 (1) , Σοιλεμεζίδης 6 , Καλοβέρος 5 , Χατζηιωαννίδης 35 (4)

Sintrim Team: Καζαντζής 17 (2) , Λιβέρης 8 (1) , Νίκας 13 , Σαλαβάτης 18 , Μπούζης , Μαυράκης , Τσώτσος , Τουρόγλου 10 (2)