14/04/2024
Drunk Team 9 11 12 23 - 55 -
The Dreamers 14 12 8 16 - 50 -

"Μήτσι" show και ιδανική πρεμιέρα για την Drunk Team!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μήτσικα και κατάθεση ψυχής και από τους 6 παίχτες, η Drunk Team λύγισε στο φινάλε τους The Dreamers με 55-50 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον έβδομο όμιλο της Summer Development League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι The Dreamers, καθώς με 4 πόντους του Κοντού και τρίποντα των Μπαλατσού - Βαζούρα προηγήθηκαν με 3-11 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 9-14. Ο Μουλαρογιάννης από την περιφέρεια και οι Μήτσικας, Ζενέλης και Γκορόγιας μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι είδαν έξι διαφορετικούς παίχτες να βρίσκουν στόχο και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 20-26. Την Drunk Team κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Μήτσικας με τους 6 πόντους που πέτυχε, ενώ από 2 είχαν οι Ζενέλης και Μουλαρογιάννης.

Με δίποντα των Λαϊνιώτη και Παλαιολόγου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Μανασή έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 20-30. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την Drunk Team, αφού με 4 νέους πόντους του Μήτσικα και τρίποντα των Μουλαρογιάννη - Γκορόγια, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 30-30. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους μοβ μπροστά με 32-34, με τον Βαζούρα να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 32-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" τα έδωσαν όλα για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Μήτσικα, Κανιά, Ζενέλη και Μουλαρογιάννη, έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 55-50. Για τους The Dreamers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κοντός και Κωνσταντέλος, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους!

Betsson MVP της Drunk Team ο Μήτσικας με 18 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 7/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των The Dreamers ο Κοντός με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Drunk Team (Βιτάλης): Ζενέλης 10 (1), Βιτάλης, Γκορόγιας 11 (1), Κανιάς 5, Μήτσικας 18, Μουλαρογιάννης 11 (3)

The Dreamers (Κοντός): Βαζούρας 9 (1), Κοντός 14 (2), Κωνσταντέλος 8, Λαϊνιώτης 4, Μανασής, Μπαλατσός 3 (1), Παλαιολόγος 4, Παναγόπουλος 2, Περγαντής 2, Ελενίτσας 4

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η Drunk Team κατάφερε να διαχειριστεί άψογα τις δυνάμεις της και έφτασε τελικά στη μεγάλη ανατροπή!