05/04/2022
Στιφάδο Bulls 22 17 18 15 - 72 -
Hall of Fame 14 6 17 25 - 62 -

Μια ανάσα από την πρωτιά οι Στιφάδο Bulls!

Βράδυ Δευτέρας για την 23η στροφή της Elite League στο κλειστό του Περιστερίου οι πρωτοπόροι Στιφάδο Bulls (20-2) υποδέχθηκαν την Hall of Fame (4-17), και μετά από μια καλή εμφάνιση επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους δίχως να απειληθούν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Έτσι έφτασαν ένα μόλις βήμα από την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο (χρειάζονται άλλη μια νίκη στους 3 υπολοιπόμενους αγώνες).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να παίζουν σε γρήγορο τέμπο και τους γηπεδούχους να αποκτούν διψήφια διαφορά (15-5) χάρη στους Πρόκο (10), Ρουμελιώτη και Μπασδάνη (από 5). Ο Χόντος (10) απάντησε, με συνέπεια το 22-14 του πρώτου δεκαλέπτου. .

Η ταξιαρχία του Χατζή με τους Μπασδάνη (6), Ρουμελιώτη (5) να ηγούνται επιθετικά, συνάμα με τη δυνατή της άμυνα, πάτησε το γκάζι και διεύρυνε την απόσταση αφού από την άλλη πλευρά απαντούσε μόνο ο Ιατρού (4). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 39-20.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός παρέμεινε ψηλός , με τα συγκροτήματα να παίζουν ελεύθερα. Ρουμελιώτης (7), Πολίτης (5) & Τσελέμπης (4) διακρίθηκαν για τους Ταύρους, ενώ Μαυρίδης (9), Χόντος και Σαραντόπουλος (από 4) σκόραραν για την Hall, με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-37.

Στα δέκα τελευταία λεπτά ο Καττής (7) τράβηξε το κουπί για τους Bulls,  ενώ Χόντος (9), Αγγελόπουλος (6) & Σαραντόπουλος (5) έτρεξαν λίγο παραπάνω για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν στο τελικό 72-62.

Η στατιστική αποτυπώνει τα συμβάντα στον αγωνιστικό χώρο. Οι ομάδες εκτέλεσαν με το ίδιο ποσοστό εντός πεδιάς (45%)  με τους νικητές να είναι καλύτεροι τόσο  στο μακρινό σουτ (42-35%) όσο κι από τη γραμμή των βολών (50-30%). Μοίρασαν περισσότερες τελικές πάσες (20-12), είχαν παραπάνω κλεψίματα (6-2), υστέρησαν στα ριμπάουντ (33-39), κάνοντας λιγότερα όμως λάθη (7-9).

Betsson Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο αλάνθαστος Σπύρος Ρουμελιώτης (20π,6ρ,4ασ & 4κλ). Καλύτερος των αντιπάλων τους ήταν ο Σωτήρης Χόντος (21π,7ρ,4ασ,1κλ & 1 λάθος).

Στιφάδο Bulls (Χατζής) : Ρουμελιώτης 20(4), Πρόκος 10(2), Καττής 14(2τρ,9ρ,5ασ), Πολίτης 8(1), Τσελέμπης 7, Μπασδάνης 13(1), Χατζής.

Hall of Fame (Xόντος) : Χοντος 21 (3), Σαραντόπουλος 13(1), Ιατρού 9, Κριθαρούλας 2(1κοψ), Μαυρίδης 9(3), Αγγελόπουλος 6, Κοντογιάννης 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των αγωνιζομένων !