21/06/2023
Gladiators 10 18 21 18 - 67 -
Myrmidons BC 10 15 16 4 - 45 -

Μία ανάσα μακριά από τους 8 οι Gladiators!

Τετάρτη απόγευμα στο κλειστό των Μελισσίων στη φάση των 16’ της Evolution Summer League, οι Gladiators παρά τις σημαντικές απουσίες κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία και συνάμα παλληκαρήσια νίκη κόντρα στους Myrmidons με το εμφατικό 67-45, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σχεδόν 30’ αγωνιστικά λεπτά, μέχρις ότου ανέλαβε δράση ο φοβερός και τρομερός Νάννος, οποίος υπό το βλέμμα των δύο τζούνιορ πιο πιστών του οπαδών, με 8 πόντους σήμανε την έναρξη του εκπληκτικού διαστήματος που ακολουθούσε και είχε σαν αποτέλεσμα τη νίκη με είκοσι δύο πόντους διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Myrmidons εγκλωβίστηκαν στον χαμηλό ρυθμό του αντιπάλου, κάτι το οποίο δεν βόλευε σε καμία περίπτωση την αρμάδα του Νίκου Πετρόπουλου. Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι το Σάββατο στις 20.30 στο Athens Sports Hall. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

To ξεκίνημα του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το πέρας του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 10-10. Ο Νάννος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς ο Τσιμής από την πλευρά των Myrmidons.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς τέλειωσε με το επιμέρους 18-15, υπέρ των πολεμιστών. Ο Γκαλάς πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 8 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βενέτης, Μπούντας και Καλόσακας είχαν από 4, αλλά ήταν ολοφάνερο ότι θα έπρεπε να ανεβάσουν την απόδοση τους κατά πολύ, εφόσον ήθελαν να μείνουν στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 28-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ευάγγελο Νάνου, καθώς ο εκ των ηγετών της ομάδας έπαιξε και για τον απόντα Τσακίρη, φυσικά για τον κόουτς P και με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, έπαιξε τον πλέον καθοριστικό ρόλο, ώστε το δεκάλεπτο να κλείσει με το 49-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν επίδειξη δύναμης, περιόρισαν τον αντίπαλο στους τέσσερις πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κατακτήσουν δίκαια μία σπουδαία νίκη με σκορ 67-45!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ευάγγελος Νάννος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Βενέτης είχε 7 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. !

Οι Gladiators είχαν 20/50 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 50 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/39 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

Gladiators(Μισιχρόνης): Βαταλίδης 2, Γκάλας 15, Μισιχρόνης 16, Νάννος 12, Πρίτσος 9, Χριστόπουλος 13.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 7, Γάββαρης 6, Θωμάς, Καλόσακας 7, Μπούντας 11, Πετρόπουλος 2, Τσιμής 12.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Νάννου στο τρίτο δεκάλεπτο!