13/07/2020
Gerakas Hawks 11 8 7 14 - 41 -
Dilaveri 14 16 16 15 - 61 -

Μια ανάσα πριν από το Final 4 το Dilaveri!

Το Dilaveri, παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξαιρετικό μπάσκετ, πήρε μία μεγάλη νίκη (αλλά και διαφορά) κόντρα στους Gerakas Hawks με 61-41 και είναι με το ενάμιση πόδι στο Final 4 της Development League.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, το Dilaveri μπήκε πιο καλά στο παρκέ, θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό του, χωρίς ωστόσο να μπορεί να τα καταφέρει στο βαθμό που ήθελε μιας και προηγήθηκε με μόλις 3 πόντους, 14-11 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Βογιατζάκη και Γόντικα να σημειώνουν από 4 πόντους. Για την ομάδα από το Γέρακα, 3 πόντους με ένα τρίποντο σημείωσε ο Δημήτρης Γκόρος.
Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο το Dilaveri, το πέτυχε στο δεύτερο. Με άμυνα για σεμινάριο, αλλά και με καλό ρυθμό στην επίθεση, η ομάδα του Δουλουγέρη έτρεξε ένα επιμέρους 16-8 σερί και προηγήθηκε με 30-19 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γόντικα να σημειώνει 6 πόντους. Για τους «αγνώριστους» Gerakas Hawks, 3 πόντους έβαλε ο Γραβάνης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Αβαράκης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, την σκυτάλη από τον Γόντικα, πήρε ο Ανδρέας Καλλιμάνης. Ο έμπειρος φόργουορντ, με προσωπικό ρεσιτάλ στην επίθεση (σημείωσε 9π) έδωσε ώθηση στο Dilaveri, το οποίο έτρεξε ένα νέο δικό του 16-7 σερί και προηγήθηκε με 19, 46-27. Για την παρέα του Πικάση, από 2 πόντους έβαλαν οι Γκόρος, Σκλαβούνος και Γραβάνης.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Dilaveri χαλάρωσε λίγο την άμυνα του και τον ρυθμό του ματς. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» διατήρησαν άνετα το προβάδισμά τους παίρνοντας τελικά την νίκη με 61-41 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final 4 της Development. Βογιατζάκης από την μία με 8 πόντους και Κομιανός από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Βογιατζάκης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Κομιανός με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Συνολικά οι Gerakas Hawks είχαν 10/61 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 18/23 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 26/72 εντός πεδιάς, 5/27 τρίποντα και 4/10 ελεύθερες βολές. Πήραν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες.
Gerakas Hawks (Πικάσης): Σκλαβούνος 2, Γκόρος 10, Πικάσης 2, Αβαράκης 4, Γραβάνης 10, Κουμεντάκης 4, Κομιανός 9, Τζελέπης.
Dilaveri (Δουλουγέρης): Γραμματικάκης 12, Πουπάκης Δ 3, Πουπάκης Γ 5, Ζουμπούλης, Γόντικας 12, Στιβαχτάκης, Καλλιμάνης 11, Μούτσος, Δουλουγέρης 6, Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 12.
Τι μας άρεσε: Το φανταστικό παιχνίδι που έκανε το Dilaveri, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά!
Τι δεν μας άρεσε: Φυσικά η κακή εμφάνιση των Hawks, που δεν μπήκαν ποτέ επί της ουσίας στην διεκδίκηση της νίκης!