23/06/2023
Salo Nics 18 16 19 11 - 64 -
Rising Suns 23 13 10 11 - 57 -

Μια δύσκολη νίκη για τους SaloNics!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να ξεκινούν δυνάτα διεκδικώντας την νίκη. Οι Salonics μπήκαν δυνάτα κυνηγώντας να βγούν μπροστά στο σκορ και να περιορίσουν τον αντίπαλο με τις άμυνες τους. Παρόλα αυτά οι Suns βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στην επίθεση για να προηγηθούν και να έρθουν στην λήξη του δεκαλέπτου με σκορ 18-23.

Δυνάτα συνέχισαν και οι δύο ομάδες στην δέυτερη περίοδο, με τους Salonics να βρίσκουν καλάθια με σκόρερ τους Πατίκα και τον Γκαντίδη και συνεχίζοντας την προσπάθεια στην άμυνα ώστε να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Όμως οι Suns με τους Λαίδη και Τζωρτζίου να ηγούνται στην επίθεση για την ομάδα τους και με την άμυνα να κάνει πολύ καλή δουλέια ώστε να κρατηθούν μπροστά στο σκορ με τέλος περιόδου 34-36.

Τρίτο δεκάλεπτο, με τους Salonics να ανεβάζουν κιάλλο τον ρυθμό τους καταφέρνοντας να γυρίσουν το σκορ με τους Πατίκα και Παπαδόπουλο να καταφέρνουν να βρουν τις λύσεις στην επίθεση για την ομάδα τους. Οι Suns έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια να κρατήσουν το σκορ και να αμυνθούν στις επιθέσεις των αντιπάλων τους, με την κούραση να τους καταβάλει και να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω στο τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 53-46.

Τελευταία περίοδος, με τους Salonics να συνεχίζουν να κρατάνε υψηλό ρυθμό και να προσπαθούν να κλειδώσουν την νίκη με τον Πατίκα σε πολύ καλή φορμα για την επίθεση της ομάδας του να κρατάει την ομάδα τους μπροστά. Oι Suns βρηκαν απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων και μειώσαν την διαφορά, χωρίς να πετυχαίνουν την πολυπόθητη νίκη, με την λήξη να δείχνει τους Salonics νικητές με σκορ 64-57

MVP του παιχνίδιου αναδείχθηκε ο Γεώργιος Πατίκας με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Μανώλης Αναγνωστόπουλος με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ

SaloNics: Μιχαηλίδης, Γκαντίδης 16, Καρακίτσας, Κεπαπτσόγλου, Παπαδόπουλος 12, Πατίκας 24, Τάσσιος 3, Τέγος 5, Τέντσος 4

Rising Suns: Αναγνωστόπουλος 6, Βέττης 6, Γαμβράκης 6, Κουργιαννίδης 3, Λαίδης 20, Ματζάρης, Πάσαρης 3, Σιδηρόπουλος 2, Τζωρτζίου 11

Τι μας άρεσε: η επιθυμία των ομάδων για την νίκη και η ένταση τους στο παιχνίδι