02/11/2023
Athens Pistols 13 10 23 11 - 57 -
Tebelwolves 13 9 5 13 - 40 -

Μια "γκαζιά" και δεύτερη νίκη των Pistols!

Με όπλο το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, όπου έτρεξαν 23-5 επιμέρους σκορ, οι Athens Pistols κέρδισαν τους Tebelwolves με 57-40 στο κλειστό της Ζωφριάς για την τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Tebelwolves, καθώς με 7 πόντους του Κορδαλή και τρίποντο του Μασοκώστα, προηγούνταν με 3-12, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 8 πόντους του Ανδρικόπουλου και τρίποντο του Καρνάβα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Κόκκαλη και βοήθειες των Πατρώνη, Ρήγα και Ανδρικόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-22! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κυριαζή και το έμμεσο τρίποντο του Κορδαλή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Πιστόλια" έστησαν το δικό τους πάρτι στο παρκέ και με 7 πόντους του Καρνάβα, 6 του Κόκκαλη και τριποντάκι του Ρήγα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 46-27. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους "Λύκους" σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού, με τον Μασοκώστα να βάζει ένα τρίποντο και τον Κυριαζή ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 46-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Πατρώνη και Σαμουήλ, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-40. Για τους Tebelwolves στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κορδαλής, Κυριαζής και Γεράνιος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές, 16/39 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 8/32 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 6/15 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κορδαλής με 18 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/6 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Pistols (Πατρώνης): Κόκκαλης 12, Μανώλης 2, Καρνάβας 10 (2), Πατρώνης 12 (2), Ρήγας 5 (1), Σαμουήλ 4 (1), Ανδρικόπουλος 12 (2)

Tebelwolves (Πουλής): Καρπούζος, Κορδαλής 18 (3), Κυριαζής 12 (1), Τζερεμές, Ζάτας, Μασοκώστας 6 (2), Γεράνιος 4, Καραγρηγορίου, Πουλάκης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Athens Pistols!