12/11/2023
Most Wanted 10 16 24 10 - 60 -
Young Ballers BC 15 15 11 10 - 51 -

Μια "γκαζιά" έφτανε στους Most Wanted!

Με όπλο το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο όπου έτρεξαν 24-11 επιμέρους σκορ, οι Most Wanted επικράτησαν των Young Ballers με 60-51 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Young Ballers, καθώς με 8 πόντους του Κολυβάκη και 7 του Μουζάκη, προηγούνταν με 8-15, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ντάνασης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Καραμασιώτης και ένα τριποντάκι είχε ο Βελτσίστας.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολυβάκης ήταν ασταμάτητος και με 8 δικούς του πόντους και 5 του Μουζάκη, οι πράσινοι βρέθηκαν στο +11, 12-23. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Most Wanted και με 7 πόντους του Βελτσίστα και τρίποντα των Καραμασιώτη - Παπαδόπουλου, μείωσαν στους 4, 26-30!

Με 5 νέους πόντους του Μουζάκη και 4 του Ζορμπάνου, η παρέα του Κρόκου προηγούταν με 27-36 στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης. Κάπου εκεί το συγκρότημα του Ελευθεράκη σεληνιάστηκε και με 8 πόντους του Παπαδόπουλου, 8 του Καραμασιώτη και 6 του Βελτσίστα, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 50-41!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι "Καταζητούμενοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Καραμασιώτη και Βελτσίστα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-51. Για τους Young Ballers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μουζάκης, Κολυβάκης και Ζορμπάνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 13/33 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 14/47 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson MVP των Most Wanted ο Παπαδόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Young Ballers ο Μουζάκης με 21 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 6/15 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Παπαδόπουλος 17 (2), Βελτσίστας 18 (2), Καραμασιώτης 20 (5), Κάλας, Μπλιθικιώτης, Πίκουλης 3, Ντάνασης 2

Young Ballers (Κρόκος): Σταματής, Κοσμόπουλος, Ζορμπάνος 6, Κολυβάκης 22 (4), Κρόκος 2, Θεανίδης, Μουζάκης 21 (2)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Most Wanted!