05/11/2023
Khazad Dooms 17 10 8 10 - 45 -
Basket Case 7 9 16 12 - 44 -

Μια λαμπάδα στο μπόι του Σακελλαρίδη!

Κυριακή απόγευμα στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League,  μετά από μία αναμέτρηση που έσπασαν καρδιές, οι Kazhad Dooms με μία εύστοχη βολή του Σακελλαρίδη, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, πήραν μία σπουδαία νίκη επί της Basket Case με σκορ 45-44!

Τα όσα πραγματοποιήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυαν τα όσα  θα ακολουθήσουν, καθώς οι γηπεδούχοι με τον Γιούνη να συνδέεται με χαρακτηριστική ευκολία έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Ράντο να τον ακολουθεί σε απόδοση έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 10 πόντων με σκορ 17-7. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκινήσαν καθόλου καλά το παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Κωσταντίνο Κολιάκο με 3 πόντους.

Η συνέχεια δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όσον αφορά τη συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την παρέα του Σχινά να κρατήσει το προβάδισμα στο παιχνίδι, καθώς η περίοδος τελείωσε με το υπέρ τους επιμέρους 10-9. Ο Σχινάς σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός με 6 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 3 είχε  ο Γκλιάτης από την πλευρά της Case. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 27–16.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τον αντίπαλο τους κάτω από τους δέκα πόντους και με τον Δημητριάδη να πραγματοποιεί μία ηγεμονική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον τρία με σκορ 35–32.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολουθούσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όπου ο Σακελλαρίδης με μία εύστοχη βολή έδωσε μία σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη  στους Khazad Dooms με σκορ 45–44.

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Σακελλαρίδης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Απόλλωνα Θοδωρής Γκλιάτης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 14/41 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 8/27 βολές, 57 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/37 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 3/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 κοψίματα και 10 λάθη .

Khazad Dooms(Σχινάς): Γιούνης 7, Λυγερός 4, Ντζερεμές 2, Ράντος 9, Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 11, Σχινάς 8, Τσαντίλας 2, Χατζηδήμας.

Basket Case(Χέλμης): Γκλιάτης 7, Δημητριάδης 10, Καλοκαιρινός 4, Κλαυδιανός, Γιώργο Κολιάκος 2, Κωνσταντίνος Κολιάκος 5, Λάβδας 2, Μερτινιάν 6 Σαρακινός, Χέλμης 8.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία του Σακελλαρίδη στην τελευταία βολή, που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!