30/09/2019
Beerokoillers 9 11 15 13 - 48 -
Wolves 16 16 15 14 - 61 -

Μια μπυρίτσα στον Χαρακίδα!

Το 2/2 στον τέταρτο όμιλο του κυπέλλου έκαναν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Wolves, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επιβλήθηκαν σχετικά εύκολα των Beerokoillers με 48-61, έχοντας ηγέτη τον Χαρακίδα με 14 πόντους από το πρώτο ημίχρονο, όσο δηλαδή τον άφησε να παίξει ο coach Πετρόπουλος!

Αν και μέχρι 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 9-9, οι Wolves έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 9-16, χάρη σε 7 πόντους του Χαρακίδα και 5 του Μαρσέλου. Για τους γηπεδούχους τις λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά έδωσε ο Κοσμαδάκης με 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ψεματίκας.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Πετρόπουλου έφτασε στο +14, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 20-32, με τον Χαρακίδα να δείχνει ασταμάτητος με ακόμη 7 πόντους, 5 είχε ο Μαναζής και ένα τριποντάκι ο Παπαευσταθίου. Την σκυτάλη στην επίθεση των Beerokoillers σε εκείνο το σημείο πήρε ο Παναγιωτάκης με 6 πόντους, με τους Καλαμάρα και Παγίδα να συνδράμουν από 2 ο καθένας.

Οι Λύκοι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, 35-47, έπειτα από 6 πόντους του Κοπανάκη, 4 του Μεϊκόπουλου και 3 του Σπαθή. Ο Παναγιωτάκης συνέχιζε να παλεύει για την παρέα του Μανδηλαρά με ακόμη 8 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 14 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves έπαιξαν όσο χρειαζόταν για να φτάσουν στην εύκολη εν τέλει νίκη με 48-61, με τους Καρατζά και Σπαθή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Το δίδυμο Παναγιωτάκη – Κοσμαδάκη προσπάθησε για τους Beerokoillers μέχρι τη λήξη, ωστόσο τόσο οι 9 πόντοι του πρώτου, όσο και οι 4 του δευτέρου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 9/39 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/25 βολές, 18/49 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Beerokoillers ο Παναγιωτάκης με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Wolves ο Χαρακίδας με 14 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Λέκκας 2, Κοσμαδάκης 12 (2), Παπαδημητρίου 2, Παγίδας 3, Παναγιωτάκης 23 (4), Ψεματίκας 2, Μανδηλαράς, Καλαμάρας 4

Wolves (Πετρόπουλος): Κοπανάκης 8, Σπαθής 7, Καρατζάς 9, Φιλοκώστας, Μεϊκόπουλος 4, Πετρόπουλος, Μαρσέλος 7 (1), Μαναζής 7, Παπαευσταθίου 5 (1), Χαρακίδας 14 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Wolves, αλλά και η εξαιρετική εμφάνιση του Παναγιωτάκη!