09/10/2019
The Roots 14 9 5 13 - 41 -
Office Ηρακλείου 23 13 17 12 - 65 -

Μία νίκη από την πρόκριση ο Office!

Ο Office Ηρακλείου έπαιξε το μπασκετάκι του, πήρε την αναμενόμενη νίκη και έκανε το 3-0 στον 27ο όμιλο του Basketaki Cup, περιμένοντας το παιχνίδι με τους Lazers για να δει ποιος θα προχωρήσει στην επόμενη φάση, ενώ από την άλλη οι Roots έδειξαν καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά κόλλησαν και κρατάνε το σούπερ ματς του Γιώτη (23 π.)!

Οι… ημίτρελοι Roots ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς, με τον Γιώτη να βάζει 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και να τους δίνει προβάδισμα στο εξάλεπτο (11-10), αλλά μετά οι Ηρακλειώτες έσφιξαν την άμυνά τους και οι Υφαντής, Λαμπρόπουλος, Γεωργόπουλος, Μαστρογιάννης έκαναν το 14-23 στο δεκάλεπτο.

Το πρώτο τρίποντο του Λουλουργά και τα συνεχόμενα καλάθια του Γιώτη κράτησαν τους «μαύρους» στο ματς μέχρι το 18ο λεπτό (23-31), έχοντας από πλευράς «μπλε» τους Τζίκα, Μαστρογιάννη, Τσιολάκη, Μπίτσικο να βρίσκουν στόχο και να δίνουν «αέρα» 13 πόντων στους φιλοξενούμενους (23-36).

Άλλαξαν λίγο τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Ρουτς, αφού ο Γιώτης δεν σκόραρε σε εκείνο το διάστημα και η άμυνα δεν ανταποκρίθηκε, με τον Office να παίρνει πια μεγάλη απόσταση και τους Παπαδόπουλο, Μπίτσικο, Τζίκα να διαμορφώνουν το 28-53 στο 30ο λεπτό.

Όπως ήταν λογικό, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν για να κυνηγήσουν ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά για να το διασκεδάσουν (όπως πάντα) και οι Γιώτης, Λουλουργάς, Παντελάτος ήταν αυτοί που ευστόχησαν στο επιθετικό κρεσέντο, ενώ για τους Ηρακλειώτες συνέχισαν να σκοράρουν, παίζοντας ωραίο μπάσκετ, οι Υφαντής, Τσιολάκης, Τζίκας και με το τελικό 41-65 έμειναν αήττητοι και κοντά στην πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Παπαδόπουλος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ, ενώ από τους Ρουτς ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γιώτης με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 12/43 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 2/4 βολές, 39 ριμπάουντ (13-26), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς 25/61 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 6/12 βολές, 53 ριμπάουντ (16-37), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ.

The Roots (Ανδραvizzetti): Γιώτης 23 (3), Κεραμίδας 8 (11 reb), Λουλουργάς 6 (2), Παντελάτος 4, Γούλας, Δημητρουλάκος (Batman), Αργυράκης, Σοκολάκης (ο πρόεδρας)

Office Ηρακλείου (Γ. Λαμπρόπουλος): Παπαδόπουλος 12, Υφαντής 12, Μαστρογιάννης 10 (2), Τζίκας 8, Τσιολάκης 7, Μπίτσικος 6, Γ. Λαμπρόπουλος 5, Γεωργόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο τρόπος που αντιμετώπισαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με καλό μπάσκετ και γέλιο.