01/05/2022
Λεγάμενοι BC 14 13 26 5 - 58 -
The Roots 5 5 2 19 - 31 -

Μια νίκη μακριά από τα playoff οι Λεγάμενοι!

Εύκολο απόγευμα είχαν χθες στο Μενίδι οι Λεγάμενοι, καθώς για την 21η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Roots με 58-31 και έτσι την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την είσοδο στα playoff κόντρα στους Los Lampriniers!

Από πολύ νωρίς οι Λεγάμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Νικολάου και τρίποντο του Βρεττάκου, προηγήθηκαν με 10-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 14-5. Ο Θοδωρής Ανδραβίζος έξω από την γραμμή των 6,75μ και ο Γούλας μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Ντούρμα και 4 του Δημουλιά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 27-10. Για τους Roots σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο είχε ο Λουλουργάς και 2/2 βολές ο Θοδωρής Ανδραβίζος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες, καθώς με 11 πόντους του Βρεττάκου, 7 του Δημουλιά και 6 του Νικολάου, έφτασαν στο +41, 53-12. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Θοδωρής Ανδραβίζος. Σκορ τρίτης περιόδου 53-12!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Λεγάμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-31, έπειτα από 7 πόντους του Βρεττάκου. Για τις Ρίζες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σοκολάκης, Θοδωρής Ανδραβίζος, Λουλουργάς, Παναγιώτης Ανδραβίζος  και Φορίπης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 18/48 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 7/36 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Λεγάμενων ο Βρεττάκος με 21 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 3/6 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 11 ριμπάουντ, 1 τάπα και 2 λάθη.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 21 (5), Δημουλιάς 13 (1), Ντούρμας 7, Νικολάου 15

Roots (Λουλουργάς): Ανδραβίζος Θ. 9 (1), Ανδραβίζος Π. 2, Αργυράκης, Γούλας 4, Λουλουργάς 11 (3), Σοκολάκης 3 (1), Φορίπης 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!