18/02/2020
3ple-G 11 14 16 16 - 57 -
Capital Con-Trolls 13 19 12 15 - 59 -

Μία ντουζίνα νίκες οι Capital Con-Trolls.

Το βράδυ της Κυριακής 16-2-2020, οι 3ple-G, με φετινό σερί 8-5, φιλοξενούσαν τους πρωτοπόρους του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League, Capital Con-Trolls με σερί 11-1, και αναζητούσαν την νίκη για να φτάσουν πιο κοντά στη προνομιακή δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί αυτόματα σε προβιβασμό στην Master League.

Το παιχνίδι, κατά την πρώτη περίοδο, ήταν μοιρασμένο με ισόπαλες τις 2 ομάδες  μέχρι και 02’ και 26’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (9-9). Το σκορ του δεκαλέπτου θα διαμορφωθεί στο 11-13. Από τους 3ple-G, ξεχώρισε ο Μπουρνουσούζης με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από τους Capital Con-Trolls, ο Νίκας πέτυχε 9 πόντους (1 τρίποντο) και ο Λυκογιάννης άλλους 4.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Capital Con-Trolls ξέφυγαν στο σκορ (13-20) και ανάγκασαν τους 3ple-G σε time out στο 07’ και 13’’ και το ίδιο θα συμβεί με το σκορ 21-28, 01’ και 54’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι διαφορές αυτές δημιουργούνταν, κατά κύριο λόγο, στα επιθετικά rebounds των Capital Con-Trolls, που τους έδιναν διπλές και τριπλές επιθέσεις και ευκαιρίες να σκοράρουν. Από τους 3ple-G, οι Μανιουδάκης και Ράλλης, πέτυχαν από  πόντους, ενώ από τους Capital Con-Trolls, ξεχώρισε επιθετικά ο Μαρζάβας Αναστάσιος με 5 πόντους (1 τρίποντο) και τον ακολούθησαν με 4 ο Νίκας και 1 τρίποντο, ο Φουρτάκας. Σκορ ημιχρόνου 25-32.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι 3ple-G θα ισοφαρίσουν στο 07’30’’ (32-32). Από εκεί και έπειτα οι Capital Con-Trolls θα φεύγουν μπροστά στο σκορ 2-4 πόντους και οι 3ple-G θα τους ισοφαρίζουν. Το δεκάλεπτο ωστόσο θα λήξει 41-44 υπερ των Capital Con-Trolls, αν και στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου, οι 3ple-G, επικράτησαν 16-12. Από τους 3ple-G, 1 τρίποντο και συνολικά 7 πόντους θα πετύχει ο Καζαφέρης και από 4 πόντους οι Μανιουδάκης και Μπουρνουσούζης. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Νίκας θα πετύχει άλλους 8 (1 τρίποντο) και ο Ξανθάκης 4.

Στο ίδιο μοτίβο θα κυλίσει και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Capital Con-Trolls, να παίρνουν 4 με 5 πόντους προβάδισμα και να ισοφαρίζονται από τους 3ple-G. Τελευταία φορά ισόπαλες οι 2 ομάδες ήταν 01’ και 55’’ πριν τη λήξη, με σκορ 55-55. Στο 00’37’’ ο Νίκας θα σχηματίσει το τελικό σκορ 55-57, καθώς ο Βαβούδης, ακριβώς με τη λήξη του ματς αστόχησε σε τρίποντο. Από τους 3ple-G, πέτυχαν από 1 τρίποντο οι Βαβούδης και Καζαφέρης, με τον δεύτερο να πετυχαίνει 7 πόντους στο τέταρτο μέρος. Από τους Capital Con-Trolls, για άλλη μία φορά ο Νίκας θα πετύχει 8 πόντους και τον ακολούθησε ο Λυκογιάννης με 3.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 17/45 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/18 βολές, 19/41 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 48 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκας (Capital Con-Trolls) που πέτυχε 29 πόντους έχοντας 1/3 βολές, 11/21 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά), έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 27 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μανιουδάκης (3ple-G) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 5/8 βολές και 6/12 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ (2 επιθετικά), έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε τελικό efficiency 14 (Λάθη:1).

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Αναστάσιος 5(1), Παπαχριστόπουλος 2, Θεοδώρου 2, Ξανθάκης 4, Λυκογιάννης 10(1), Νίκας 29(2), Κατσάτσος 2, Φουρτάκας 5(1).

3ple-G (Γιαννακάκης Γεώργιος): Βαβούδης 5(1), Βασιλειάδης, Καζαφέρης 14(2), Καπώνης 2, Μανιουδάκης 17, Μπουρνουσούζης 13(1), Ράλλης 6, Σαραντόπουλος.

Τι μας άρεσε: Θεωρητικά υπήρχαν favori και outsider. Πρακτικά όμως, όχι.

Τι δεν μας άρεσε: Περιμέναμε παράταση από την όλη εξέλιξη του ματς.