Chicago Hulks 7 7 13 15 - 42 -
Los Abeles Fakers 20 13 16 12 - 61 -

Μια "ντουζίνα" νίκες οι Fakers!

Έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ' όλη τη διάρκειά της, οι Los Abeles Fakers επικράτησαν άνετα των Chicago Hulks στο Athens Sports Hall και έκαναν δώδεκα τις νίκες τους στην Development2 League.

Με πρωταγωνιστές τους Φωτεινό, Μαυρακάκη και Ευθυμίου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και "έχτισαν" από νωρίς διψήφια διαφορά (7-20). Οι Hulks προσπάθησαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να σκοράρουν χωρίς ωστόσο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν και πάλι 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και είδαν το έργο τους να γίνεται δύσκολο εν όψει συνέχειας. Οι Fakers με ολοκληρωτικό μπάσκετ καο σωστές επιλογές στην επίθεση, διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και έκαναν το σκορ 14-33 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Chicago Hulks έχοντας σε καλή κατάσταση τους Φουντά και Καραμπίνο έκανα ένα πολύ καλό επιθετικά δεκάλεπτο, όμως δεμ έδειξαν την ίδια βελτίωση στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με δίποντα του Μαυρακάκη και τρίποντα του Τσαντζαλή εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (27-49) και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι φιλοξενούμενοι χωρίς να αφήσουν το πόδι από το γκάζι έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 42-61. Ο Λιάπης ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στην επίθεση ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Φωτεινού και Τσαντζαλή. Με εξαίρεση τον εξαιρετικό Καραμπίνο, οι Chicago Hulks κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσαντζαλής με double double και 14 πόντους (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/55 δίποντα, 0/14 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/40 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Chicago Hulks (Ν. Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 6, Μαντζούνης 8, Ντέμος 5, Παρσόπουλος 4, Α. Τιγγινάγκας 4, Ν. Τιγγινάγκας, Φουντάς 5

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Ευθυμίου 8 (2), Λιάπης 4, Λουκαΐτης 4, Μαυρακάκης 11 (1), Μουρτζούνης 2, Ριζάδης 6, Τσαντζαλής 14 (3), Φωτεινός 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.