11/02/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 14 14 8 16 10 62 -
Optimus Priamus 16 14 11 11 8 60 -

Μια παράταση χρειάστηκε ο Kolosos!

Το βραδάκι του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα συγκλονιστικό ματς που έβγαλε πολλά γούστα με τον νικητή να κρίνεται στην παράταση, ο Kolosos Dunk N Donuts με τη νίκη του με 62 – 60 απέναντι στους Optimus Priamus , αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την διεκδίκηση της τέταρτης θέσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων που προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, με τους Optimus να κρατούν μικρό προβάδισμα με 14 – 16. O Πιερουτσάκος με 7 πόντους έσερνε τον χορό για τους προπορευόμενους, με τον Φουντουλάκη να σκοράρει από τα 6.75, ενώ για τον Κολοσό, ο Πετρόπουλος ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους, με τον Χουλιάρα να δίνει λύσεις με 3.

Ίδια εικόνα είχαμε και στην δεύτερη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο(14-14) και την διαφορά των 2 πόντων να παραμένει για τους Optimus. Ο Πιερουτσάκος συνέχιζε το βιολί του με 6 πόντους, Ο Φανουργιάκης έδινε βοήθειες με 4 και ο Νομικός έβαζε ένα καλάθι για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Στην αντίπερα όχθη, ο Χουλιάρας εκμεταλλευόταν τα φάουλ που έπαιρνε από τη γραμμή των βολών(7), με τον Καραμπεσύνη να πετυχαίνει ένα τρίποντο και τον Λούπαση να βάζει καλαθάκι από κοντά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσός ήταν αρκετά άστοχος βάζοντας μόνο 8 πόντους με Μπαρδούτσο(4), Ζαμπούρα και Πετρόπουλο, με αποτέλεσμα οι ελαφρώς καλύτεροι Optimus, με τον Φανουργιάκη να τραβάει το κουπί με 6 πόντους και τους Πάγκαλο και Πιερουτσάκο να βάζουν από 2 , να ξεφύγουν 36 – 41.

Η εξέλιξη στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν φανταστική , με τον Ζαμπούρα με τεράστιο τρίποντο να φαίνεται να δίνει τη νίκη στον Κολοσό και τον Πάγκαλο σε νεκρό χρόνο να ισοφαρίζει 52 – 52.Μέχρι τότε, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ με Καραμπεσύνη και Πετρόπουλο να οδηγούν την επίθεση με 6 πόντους έκαστος και τους Optimus να στηρίζονται κυρίως στο Φανουργιάκη που πέτυχε 5 πόντους και καλάθι από τον εξαιρετικό Νομικό.

Ο Κολοσός ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση με 3 πόντους του Χουλιάρα και 4 του Μπαρδούτσου, όμως οι Οptimus με 5 πόντους του Φανουργιάκη και δίποντο του Πιερουτσάκου, πέρασαν μπροστά με 59 – 60.
Με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του extra πεντάλεπτου, ο Μπαρδούτσος συνέχισε να δίνει τις λύσεις στους γηπεδούχους και με 3 αναπάντητους πόντους, διαμόρφωσε το τελικό 62 – 60.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Φανουργιάκης με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ ,3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Kolosos είχε 17/46 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 16/33 βολές , κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Οι Optimus είχαν 22/63 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ , μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts(Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 5, Καραμπεσύνης 9, Κουβάρογλου, Λούπασης 4(7ρ.), Μπαρδούτσος 11(7ρ.), Πετρόπουλος 18, Χουλιαράς 15, Χαροκόπος (10ρ.).

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Νομικός 6, Ορφανουδάκης, Πάγκαλος 4(9ρ.), Πιερουτσάκος 19, Σκουτέρης 5, Φανουργιάκης 21(13ρ.), Φλώρος 2, Φουντουλάκης 3.

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι ήταν όμορφο αλλά το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας δεν ήταν για καρδιακούς.